aprilie 27, 2024

Matildas câștigă meciul de deschidere al Jocurilor Olimpice de la Tokyo împotriva Noii Zeelande după pierderea USWNT în Suedia

Matilda și-a început campania olimpică cu o victorie uimitoare cu 2-1 asupra Noii Zeelande, după ce echipa națională feminină a SUA a pierdut cu 3-0 în fața Suediei.

Rezultatele de miercuri au plasat Suedia în fruntea grupei G, cea mai aglomerată de femei din tragerea fotbalului, cu Australia pe locul doi, Noua Zeelandă pe locul trei, câștigătoarele Cupei Mondiale și americanii pe ultimul loc.

După câteva rezultate neinspirate în perioada anterioară, Matilda a făcut o ofertă solidă pentru a-și deschide contul în Tokyo, la un început solid pentru a termina cu o victorie.

Cele două goluri ale Australiei au venit în prima repriză, prin Tamika Yallop și Sam Kerr, echipa Football Fires ajungând pe tablă în minutul 91 pentru a determina timpul de accidentare.

Echipa australiană de fotbal feminin, Matilda, pozează cu un steag aborigen înainte de primul lor joc la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Australia se află pe locul nouă în lume, dar se află în același grup cu numărul unu mondial SUA și Suedia la numărul cinci.(

AFP: Ricardo încă مازال

)

Matilda a reținut, dar finalul nervos a fost departe de o performanță dominantă în prima repriză.

O eroare defensivă a apărut în minutul 20 în fața lui Kyah Simon, care a scuturat mingea către Kerr și o primă atingere îngrijită care l-a pus pe Yallop în poartă, cu un șut puternic care a străpuns mâinile portarului neozeelandez Erin Nayler.

Au fost sentimente mixte înapoi acasă, în timp ce soția lui Yallop, fostul fotbalist Fern Kirsty Yallop, urmărea împreună cu noul lor copil, Harley.

Se încarcă

Matilda a făcut apoi 2-0 când lovitura de colț a lui Steve Catley a fost perfect poziționată pentru ca Kerr să sară peste Michaela Moore și să dea cu capul de pe bară, punând capăt secetei prolifice din cinci jocuri.

Australienii au continuat să preseze, principalele amenințări fiind Catley, Kaitlin Faure, Emily van Egmond și Kerr, în timp ce Simon și Ford au avut fiecare șanse să extindă avantajul în a doua jumătate, dar au fost reținuți de Nieler.

Noua Zeelandă ar fi putut, și probabil ar fi trebuit, să înscrie în minutul 65 pe o greșeală a lui Lydia Williams.

Portarul australian s-a împiedicat de marginea suprafeței de pedeapsă când a încercat să împingă mingea în zona ei, dar în loc să încerce să străpungă poarta deschisă dintr-un unghi extrem, nou-zelandezul Hannah Wilkinson a preluat și a fost preluat de Eli Carpenter. Gheață pentru mingea pentru a elimina pericolul.

În cele din urmă, Fern l-a depășit pe Williams când a fost Gabe Rainey sub-condus la debutul olimpic.

USWNT a surprins Suedia

Kristen Press, fotbalistă feminină americană, își atinge fruntea cu mâna în timp ce se îndepărtează de sărbătorirea suedezilor.
USWNT s-a aflat într-o cursă neînvinsă de 44 de jocuri destinată Jocurilor Olimpice.(

)

Anterior, numărul unu mondial a învins echipa națională feminină a Statelor Unite (USWNT) cu 3-0 pentru a-și începe turneul olimpic.

Americanii au dus 44 de meciuri neînvinsă îndreptându-se către Tokyo, ultima lor pierdere fiind acum aproape doi ani și jumătate – 3-1 împotriva Franței pe 20 ianuarie 2019.

Dar acel record nu a contat prea mult pentru suedezi, pe locul cinci în lume, care arătau cel mai elegant peste parc.

Stena Blackstein a marcat goluri în ambele prime reprize, înainte ca înlocuitorul Lena Hurtig să înscrie un al treilea gol în minutul 72 pentru a sigila rezultatul uimitor.

A fost a doua victorie olimpică consecutivă a Suediei asupra Statelor Unite, după ce a câștigat o lovitură de pedeapsă în sferturile de finală din 2016 pentru a-i scoate din Jocurile de la Rio.

Cele mai bune două echipe din fiecare dintre cele trei grupe avansează în sferturile de finală, avansând și cele mai bune două echipe clasate pe locul trei.

READ  După perforarea urechii, microbiomul pielii se schimbă într-un mod fundamental: ScienceAlert