mai 9, 2024

Naționala de fotbal a Israelului pierde cu România în Ungaria – Israel Sports

Israelul a fost eliminat oficial din calificările la Campionatul European din 2024 în urma înfrângerii cu România cu 2-1 sâmbătă seara pe Arena Puskas Academia Pancho din Felixsot, Ungaria.

Alb-Albaștrii au început rapid când Eran Zahavi a marcat primul gol în minutul al treilea al meciului în fața a aproape 3.000 de suporteri care au făcut călătoria din Israel în patria lor, departe de patria lor din Ungaria, datorită război.

Cu toate acestea, acesta a fost începutul sfârșitului pentru atacul israelian, deoarece România a egalat rapid prin George Puskas și apoi a preluat conducerea la jumătatea reprizei secunde, datorită lui Ianis Hagi, fiul legendarului mijlocaș român Gheorghe Hagi, care a primit biletul în finală. . Euro și trimiterea echipei antrenorului Alon Hazan să se mobilizeze.

Israelul va mai juca un meci marți în Andorra pentru a încheia sezonul și apoi își va îndrepta privirea spre a găsi o cale către Euro prin calificările, care vor avea loc în martie 2024, datorită apariției lor în Liga Națiunilor.

Rezultat dezamăgitor

Hazan a început să urmărească meciul, spunând: „Sunt dezamăgit, suntem cu toții dezamăgiți”. „Nu ne-am concentrat suficient și nu am fost suficient de responsabili – pur și simplu nu am avut-o. Fanii care au venit aici au fost minunați și suntem foarte dezamăgiți pentru că am vrut să-i facem fericiți la fel ca noi și pe noi înșine. fani acasa.Acum trebuie sa ne indreptam atentia catre luna urmatoare.Martie si play-off.

O delegație de israelieni a călătorit în Ungaria pentru a-și urmări echipa națională confruntă cu România și Elveția. (Credit: AMAZĂ/YIGAL NISELL)

El a adăugat: „Am marcat devreme și am încercat să înscriem un alt gol, dar am primit. Am încercat să înscriem în repriza secundă și am făcut presiuni, dar nu am reușit. Nu am învins România aici și de aceea am făcut-o. nu merită să se califice la Campionatul European.”

READ  Șapte români arestați pentru deținere de arme înainte de un meci european

Zahavi a vorbit și despre pierdere.

publicitate

„Am avut un început extraordinar și am încercat să înscriem al doilea gol, dar am ratat un gol și am plătit pentru el. Am încercat să dăm tot ce aveam, dar mulți jucători nu au jucat recent și nu am jucat. acasă. Dar acum mai avem o ultimă șansă în martie și o vom face.” asta”.

Hazan a decis să se bazeze pe o formație titulară formată dintr-un număr de jucători tineri care au participat la echipele U-19 și U-20 care au participat la Cupa Mondială, precum și, respectiv, la Campionatul European, în timpul verii.

Omri Glazer a deschis din nou poarta în timp ce căpitanul Eli Dassa, Rui Revivo, Miguel Vitor și Sean Goldberg au început înaintea lui în apărare. Dur Peretz, Netta Lavi și Oscar Jalloch au ocupat mijlocul terenului, în timp ce Dur Tarjman, Anan Khalili și Zahavi au oferit atacul în față.

Un nume care a lipsit nu doar din formația de start, ci și din echipă a fost Sean Wiseman, care a marcat singurul gol în primele două jocuri. Atacantul a criticat staff-ul profesionist pentru că nu s-a bazat în mod regulat pe el, motiv pentru care a fost exclus din echipă.

Israelienii au intrat în al treilea meci în nouă zile după ce au căzut cu Kosovo cu 1-0 și au remizat cu 1-1 împotriva Elveției, singura lor victorie în acest meci venind împotriva României, ținându-i în viață pentru unul dintre cele două locuri de calificare automată din Grupa A.

Cu peste 3.000 de fani în tribune, inclusiv familiile ostaticilor reținuți de Hamas în Gaza, pe Stadionul Alb-Alb-Alb din Ungaria, departe de casă, antrenorul Hazan nu a mai avut cale de întoarcere, deoarece căutau să urce în tribune. Pornire rapidă.

READ  Sabalenka și Andreescu își propun să se întoarcă în Canada | știri despre tenis

Și exact asta au făcut.

Zahavi a îndreptat cu capul o lovitură liberă Galloch prin Vitor pentru a oferi Israelului un avans rapid cu 1-0 în minutul al treilea, când mulțimea a coborât în ​​pandemoniu.

Cu toate acestea, la mai puțin de 10 minute, România a egalat când Puskas a tras mingea în poartă după ce șutul lui Denis Dragoș a lovit bara.

Șansa din minutul 23 a lui Al Khalili a trecut peste transversală, în timp ce Israel a căutat să obțină golul de intrare, în timp ce la celălalt capăt, Dragos a șutat din nou mingea din stâlpul din stânga și a fost eliminată în siguranță pentru a păstra scorul intact.

Şutul inteligent al lui Turgeman a fost blocat de Khalali, care a sărit din nou mingea peste poartă, portarul Horatio Moldovan a blocat şansa lui Jalloukh de pe aripa stângă în minutul 33.

Jucătorul alb-albaștrilor a încercat să amenințe poarta României pe măsură ce trecea timpul până la finalul primei reprize, dar a plecat cu mâna goală și cele două echipe au început pauză la egalitate, 1-1.

România a ieșit din prima repriză trăgând cu toată puterea, Glazer a blocat șansa lui Puskas, în timp ce Vladimir Scricchio și Razvan Marin au ratat golul.

Încercarea lui Jalloch cu piciorul stâng a trecut pe lângă stâlpul din stânga și a ieșit, iar Turgeman a lăsat o minge să treacă din afara suprafeței de pedeapsă fără niciun rezultat, când lovitura liberă a lui Zahavi a trecut peste bară.

Hazan a făcut două înlocuiri în minutul 62, când Mohamed Abu Fani și Gabi Kanichowski au intrat în locul lui Dassa și Lavi, dar mișcările nu au ajutat, Israelul a cedat aproape imediat.

READ  Arslanbek Makhmudov despre Anthony Joshua, Tyson Fury și alții: „Scopul meu este să-i distrug pe toți” | Știri de box

O apărare confuză în alb-albastru l-a văzut pe Ianis Hagi trăgând balonul din stâlpul din dreapta pentru a aduce României în avantaj cu 2-1 la mai puțin de jumătate de oră de la final.

România a încercat să adauge un semn de asigurare, deoarece Valentin Mihaila a avut un gol deschis pentru el însuși, dar a tușit mingea pentru a menține Israelul la un gol, când meciul a trecut în ultimul sfert de oră.

Israelul a încercat să găsească egalizarea, deoarece Mihaela a fost eliminată cu un cartonaș roșu pe măsură ce timpul se scurgea, dar fiecare atac a fost zădărnicit de o apărare alertă a României, în timp ce a ajuns la victorie și și-a sigilat biletul la Euro în timp ce a eliminat Echipa Albastră. alb.