mai 11, 2024

Noua Zeelandă nu are medalii la Cupa Mondială de la Lucerna, deoarece Covid-ul este afectat

Noua Zeelandă Grace Prendergast, stânga, și Keri Williams pozează cu medaliile de aur după ce au câștigat finala feminină de dublu A la Cupa Mondială de Canotaj din 2022 de la Lucerna, Elveția.

Philip Schmidley/AFP

Echipa de canotaj din Noua Zeelandă afectată de Covid19 are de lucru pentru a se pregăti pentru campionatele mondiale din septembrie.

Echipa Noii Zeelande a luat acasă o medalie de aur și o medalie de bronz de la ultima regata de Cupa Mondială a sezonului din Lucerna, Elveția, după ce Covid i-a împiedicat pe unii membri ai echipei să concureze, în timp ce alții se recuperau încă de la boală.

Campioanele olimpice Grace Prendergast și Keri Williams (născută Goller) au câștigat medalia de aur la perechea feminină duminică seara (ora Noii Zeelande) într-un final tensionat împotriva unui echipaj românesc în creștere.

Neozeelandezii au păstrat victoria cu un timp de șase minute și 56,51 secunde, revenind acasă cu medalia de argint cu doar 0,11 secunde, iar Marea Britanie luând bronzul.

Citeste mai mult:
Tom McIntosh și Matt MacDonald câștigă perechea masculină la Cupa Mondială
Canostenul neozeelandez Matt Dunham pretinde că a câștigat Cupa Mondială din Polonia
Vedeta canotajului Emma Twigg primește omagiu de ziua Reginei

A fost încă o performanță impresionantă a dublului campion mondial la eveniment – care a câștigat și medalia de argint în opt la Jocurile Olimpice de la Tokyo de anul trecut – care a ratat recent Regata Regală Henley de la Londra.

Cealaltă medalie a Noii Zeelande a venit de la patru femei de la Phoebe Spurs, Beth Ross, Davina Wade și Kathryn Liburn. Ei și-au cimentat victoria pe Henley Stadium cu bronzul în 6:25.10, în spatele medaliatelor cu argint România cu câștigătorii confortabili pentru Marea Britanie.

READ  Simona Halep vs Camila Giorgi previzualizare, față în față și predicție

După victoria de la Henley Stadium, perechea masculină din Noua Zeelandă Matt MacDonald și Tom McIntosh a terminat cu medalii la Lucerna.

Matt McDonald, stânga, și Thomas McIntosh din Noua Zeelandă au ajuns pe locul patru în dubla masculină.

Perechea din Noua Zeelandă, parte a opt medalii de aur la Tokyo, a terminat pe locul patru în finala A, cu 2,76 secunde înaintea medaliatei cu bronz Serbia, în timp ce GB a plecat din Australia pentru aur.

Nicio altă ambarcațiune din Noua Zeelandă nu a ajuns în finală, cvartetul feminin câștigând finala B, în timp ce Emma Twigg, medaliată cu aur de la Tokyo, a ratat regata după ce a prins un covid înaintea lui Henley.

Marea Britanie a ajuns cu ușurință în fruntea tabelului de medalii la regate, câștigând șapte aurii, un argint și un bronz.

Campionatele Mondiale din 2022 vor avea loc la Ratchez, Republica Cehă, în perioada 18-25 septembrie.