mai 5, 2024

„Nu mai număra!” – România uimește Irlanda cu o încercare timpurie după lovitura lui Johnny Sexton

„Nu mai număra!”  – România uimește Irlanda cu o încercare timpurie după lovitura lui Johnny Sexton

Gabriel Rubano marchează un gol pentru România împotriva Irlandei. Credit: Alamy

România a șocat Irlanda cu o încercare la doar două minute de la deschiderea Cupei Mondiale de Rugby, după o lovitură slabă a lui Johnny Sexton.

Numărul unu mondial, Irlanda este favorită pentru a câștiga deschiderea Cupei Mondiale de Rugby împotriva României, pe locul 19.

Cu toate acestea, estul Europei a fost cea care a deschis scorul după un start lent din partea lui Andy Farrell.

România și-a eliminat 22 și a furat formația rezultată.

A urmat o lovitură de tenis înainte ca Sexton să încerce să atace din adânc cu un uppercut puternic.

Cu toate acestea, jumătatea română Hinckley Vaovasa a citit perfect mingea și l-a învins pe Keith Earls la minge, egalând la ultimul tackle înainte de a-l trimite pe Gabriel Rubano.

Jumătatea de scrum a plecat la un început strălucit pentru Stejari În timp ce și-au sărbătorit cu stil întoarcerea la Cupa Mondială.

Nu mai număra

Fanii și criticii s-au grăbit să răspundă încercării lui X, fost Twitter, de a sărbători cu românii.

Au existat mai multe apeluri către oficiali să „nu mai numără!”

Jurnalistul Bobby Bridge a spus că momentele ca acestea sunt cele care fac Cupa Mondială specială.

Postarea sa scria: „Un început grozav din România, Cupa Mondială de Rugby are nevoie de mai multe momente de genul acesta – ar fi avut mai multe dacă nu ar fi fost Keith Earls să scape cu un ne-release foarte clar în cele 22 de țări la prăbușire. „

Nelson Dell a adăugat: „România conduce cea mai bună echipă din lume!” Ce moment pentru Oaks!

READ  Șeful alpin „Minți, pentru că te-ai semnat la asta”

Un alt fan a remarcat pur și simplu: „Frumoasă încercare din România!!!!”

Între timp, Opta a confirmat cât de aproape au fost Oaks să marcheze cea mai rapidă încercare împotriva Irlandei în candidatura lor la Cupa Mondială.

Postarea lui @OptaJonny spunea: „2:11 – încercarea de deschidere a României a fost a doua cea mai apropiată casă pe care Irlanda a primit-o într-un meci @rugbyworldcup (02:11), după efortul lui @ShaneWilliams11 pentru Țara Galilor în sferturile de finală din 2011, care a fost cu doar o secundă mai rapid. . Instantaneu.”

Irlanda a răspuns rapid când Jamieson Gibson-Park a sfâșiat apărarea românească în minutul cinci, conversia lui Sexton punând echipa sa în avantaj.

Citeşte mai mult: Șapte încercări Italia El a marcat 50 de puncte împotriva unei echipe curajoase din Namibia la Saint-Etienne

Articol „Nu mai număra!” – România a uluit Irlanda cu o încercare devreme după lovitura lui Johnny Sexton a apărut prima dată pe Planetrugby.com.