aprilie 20, 2024

Perrettini l-a învins pe Karatsev în finala Openului Serbiei pentru a câștiga al patrulea titlu de turneu ATP.

Rafael Nadal a fost încoronat campion la Barcelona Open pentru a douăsprezecea oară după ce a salvat un punct de campionat într-o finalizare a recordului perfect pentru Stephanos Tsitsipas pe lut anul acesta într-o finală palpitantă.

Numărul trei mondial Nadal, care joacă cel de-al treilea turneu doar anul acesta, se pregătește pentru tendința de a câștiga recordul al 14-lea titlu al Openului Franței.

Învingându-l pe bărbatul care a câștigat titlul Monte Carlo Masters săptămâna trecută, Nadal a arătat că se deplasează pe treptele sale preferate înainte de a pleca la Paris.

A câștigat cu 6-4, 6-7 (6-8), 7-5 pentru a-și ține recordul de 100% în finala acestui turneu acasă, dar Tsipas nu a luat în considerare o oportunitate ratată după 20 de premii la Marele Premiu campion. Am blocat punctul de campionat 5-4 în setul final.

Nadal a scăpat cu 4-2 în setul de deschidere în timp ce Tsitsipas a indicat că este gata să preia și plin de încredere, dar tânărul de 34 de ani s-a întors să măture următoarele patru meciuri.

Tsitsipas a izbucnit primul și în setul doi, luând un avantaj de 2-1, iar jucătorul grec de fiecare dată părea un războinic capabil să trăiască cu cei mai buni în cea mai mare parte a competiției.

A fost o înfrângere când acești doi s-au întâlnit în finala de la Barcelona de acum trei ani, în care Nadal a pierdut doar trei jocuri, dar aici a trebuit să lucreze mult mai mult, în ceea ce a fost a 69-a finală pe argila remarcabilei sale cariere.

Tsitsipas l-a învins pe Nadal după ce a căzut două seturi în sferturile de finală ale Australian Open în februarie, așa că renunțarea la meciul de deschidere aici nu a fost un motiv de panică, dar obținerea unei pauze timpurii în a doua nu a fost un motiv pentru a fi încrezător că va face ia meciul într-o decizie.

READ  De ce nu este de mirare Simone Biles o înveseleste pe Angelina Melnikova

Nadal a rupt în mod corespunzător, dar a lăsat să se piardă două puncte ale campionatului în a zecea repriză, cu Tsitsipas trimis. Un șut urmat de un șut superb al lui Tsitsipas a însemnat că meciul a supraviețuit.

Tsitsipas nu a putut transforma 0-40 la servirea lui Nadal în meciul următor, dar a câștigat o pauză interesantă pentru a conduce competiția până la capăt.

Nu a existat un singur punct de rupere în interval, până când Tsitsipas a fost la un punct distanță de a revendica titlul în a zecea repriză, dar Regele Clay a dovedit-o.

El a frecat sare în răni asigurând pauza de dribling în meciul următor și a căzut pe terenurile de lut încântat după ce a trimis-o afară, punând capăt confruntării palpitante care a fost decisă în cele din urmă în trei ore și 38 de minute.