aprilie 27, 2024

Pliskova luptă să-l înfrunte pe Barty la Stuttgart

Numărul unu mondial Karolina Pliskova o va înfrunta pe Ashley Barty în sferturile de finală ale campionatului Stuttgart pe lut, după ce a învins-o joi pe Jelena Ostapenko într-o bătălie de trei seturi.

Pliskova, a șasea cap de serie, și-a revenit după ce a pierdut primul set în tiebreak, tragând 21 de ași, dintre care 10 au venit singuri în ultimul set, 6-7 (9/7), 6-4, 6. 3 victorii în al doilea rundă.

„Îmi place să petrec timp în acest domeniu”, a spus Pliskova, campioana de la Stuttgart, în glumă după ce a luat aproape două ore și jumătate să declare victoria.

„A fost un joc foarte bun, pentru că nu au fost multe greșeli ușoare de ambele părți.

„A fost mult mai bine decât mine”, a adăugat ea după ce s-a luptat în victoria de miercuri asupra norocoasei pierdute Tamara Korbache.

Rezultatul de joi a fost aproape identic cu victoria lui Pliskova asupra Letoniei Ostapenko în sferturile de finală din 2018 de la Stuttgart, când Republica Cehă a câștigat titlul.

Fosta campioană a Open-ului Franței, Ostapenko, a aruncat supărată racheta în setul secund, în timp ce Pliskova a rupt una când a recâștigat controlul meciului.

„Mă ajută întotdeauna când rup racheta”, a spus cehul.

Pliskova, numărul 9 mondial, va juca vineri prima partidă australiană în sferturile de finală.

„Se descurcă bine și a câștigat câteva campionate, dar nu am nimic de pierdut”, a adăugat Pliskova.

Barty, care a câștigat pre-Australian Open la Melbourne și Miami Open la începutul acestei luni, s-a calificat în sferturile de finală miercuri, învingându-l pe Laura Sigmund după meciul din primul tur din primul tur.

READ  Emma Radocano va sări peste finala Cupei Billie Jean cu o accidentare la încheietura mâinii

Folosește evenimentul de la Stuttgart ca parte a pregătirilor sale pentru French Open luna viitoare, întrucât a câștigat primul său titlu de Grand Slam în 2019.

Așezat în Campionatele din 2020 la Roland Garros din cauza pandemiei Covid-19.

Simona Halep a durat mai puțin de o oră pentru a ajunge în sferturile de finală cu o victorie cu 6-1 6-3 asupra Marketei Fondrosova.

Numărul trei mondial al României a recunoscut că a fost nervoasă după ce și-a pierdut cele două întâlniri anterioare cu Fondrosova, în vârstă de 21 de ani, în 2019.

„A trebuit să aștept câteva zile pentru a juca și am fost un pic nervos pentru că ea câștigase meciurile noastre anterioare, dar am avut un plan bun”, a spus Halep.

Vineri, tânăra de 29 de ani se va confrunta cu rusoaica Ekaterina Alexandrova, care a eliminat-o pe elvețianca Belinda Pinzic din clasa a opta cu 6-1 7-5.

Elena Svitolina, clasată pe locul patru, a obținut cea de-a șaptea victorie succesivă asupra germanului Angelik Kerber, marcând 7-6 (7/4) și 6-3 într-un meci de înaltă calitate.

Kerber a luptat din greu înainte de a se preda ucraineanului, care a fost învins ultima dată la Montreal în 2016.

„Este întotdeauna o luptă împotriva ei”, a spus Svitolina, „dar ea scoate tot ce este mai bun din mine”.

Svitolina o înfruntă pe campioana Stuttgart din 2019, Petra Kvitova, în sferturile de finală.

Arena Sabalenka, din clasa a cincea din Belarus, o va juca pe Annette Kontavit în sferturile de finală, după ce a câștigat cu 6-4 6-2 în fața germanei calificate Anna Lena Friedsam.

Estonia Kontavit caută să renunțe la un alt nume mare după ce a șocat-o miercuri pe americanul Sofia Kenin, numărul patru din lume.