aprilie 26, 2024

Președintele Iohannis decorează medaliații României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Președintele Klaus Iohannis a acordat onoruri de stat celor nouă sportivi români care au câștigat medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo în această vară. Ceremonia de premiere a avut loc la Palatul Cotrosini din București miercuri, 18 august.

România are o medalie de aur și trei de argint, clasându-se pe locul 46 la numărul de medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Scrimista Anna Maria Popescu, medaliată cu argint în campionatele feminine, a fost distinsă cu cavalerismul pentru „Serviciul loial”, în timp ce vâslașii Nicoletta Ankota Bodnar și Simona Ginina Rades, medaliați cu aur la duelele feminine, au primit medalia „Sport”. Merită clasa întâi, conform G4media.ro.

Remișorii Marius Vasily Kusmik și Cyprian Todosa (argint la perechi masculine), Mihita Vasily Tjanescu, Mugurel Vasily Simciuk, Stefan Konstantin Pirario și Cosmin Pascari (argint la canotaj cvadruplu masculin) au primit, de asemenea, Ordinul „Meritul sportiv” de gradul II.

„Sunt recunoscător pentru ocazia de a vă cunoaște și, în același timp, de a aprecia, în numele statului român, performanța extraordinară obținută la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Ați putut urca pe podium în cea mai importantă competiție în lume, și am reprezentat România cu onoare ”președintele Klaus johannes El a spus la ceremonia de premiere.

De asemenea, România va participa la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, care sunt programate să înceapă săptămâna viitoare. Șapte sportivi români s-au calificat pentru a concura, unul dintre ei fiind ministrul sporturilor, Eduard Novak, un ciclist rutier și de pistă.

Cei șapte sportivi din echipa României sunt Alex Bologa, Bobby Simeon, Carol Eduard Novak, Eduard Moescu, Tokaliuk Octavian-Vassili, Tabita Voltourar și Petro Eugen. Ei concurează la judo, tenis de masă, ciclism, atletism și tir cu arcul.

READ  Zi Jia, Noor Shazrin, Jin In au ridicat tenebrele în a treia zi la Tokyo | Sport

România a câștigat până acum patru medalii în edițiile anterioare ale Jocurilor Paralimpice. Edward Novak a câștigat trei dintre ele: aur și argint la Londra în 2012 și argint la Beijing în 2008. Alex Bologa a câștigat o medalie de bronz în 2016 la Rio la judo (clasa 60 kg).