mai 1, 2024

România, Grecia se înscrie în sferturile de finală masculine la Campionatul European de polo pe apă

Credit: European Aquatics

După 10 ani, România revine în top. Ei au făcut o performanță impresionantă pentru a învinge echipa de top din Georgia și victoria i-a trimis la Doha pentru Campionatul Mondial. Grecia a făcut o măturare curată a Țărilor de Jos pentru a-și rezerva locul în sferturile de finală.

Comenzi rapide: Grecia – Olanda 15-10, Georgia – România 11-18
Pentru locurile 13-16Th: Slovacia – Israel 15-9, Slovenia – Malta 10-8

Sferturi de finală (vineri): Ungaria – Serbia (15.00), Spania – România (16.30), Croația – Grecia (18.30), Italia – Muntenegru (20.15)

Meciul cel mare a avut loc la Zagreb seara între Georgia și România.

A avut mize mari: un loc în prima divizie în trimestrul și ediția următoare, dar în cele din urmă un loc la Campionatul Mondial în februarie la Doha.

Două echipe puternice „încă nu s-au calificat” s-au confruntat cu provocarea de la Doha, în timp ce Croația și Muntenegru și-au rezervat locurile respective în sferturile de finală.

Țările de Jos s-au predat Greciei (vezi mai jos), așa că un al treilea loc european a venit la războiul georgienilor și romanilor.

Românii au avut un început uluitor, conducând cu 0-4 în prima repriză, grație perimetrului și salvarilor excelente și șuturilor de acțiune ale lui Marius-Florian Dic. Banca rivalilor.

Fortuna Devi i-a ajutat pe georgieni să spargă gheața, deoarece au reușit să forțeze un penalty de la un rebound norocos pentru a-și deschide contul după 6:37 minute.

Vlad Georgescu a răspuns însă imediat dintr-un man-up de 1-5, bine de la un challenger de Divizia a II-a.

READ  Singurul producător de alumină din România care a oprit producția din cauza prețurilor ridicate la energie - Aluminium Insider

În continuare, georgienii au crezut că au supraviețuit unei lovituri de oameni când Silvian Kolotrovsky a avut un superb 1-6 de la centru.

Un alt gol de penalty al lui Nika Shushiashvili, urmat de o lovitură de 4 la 6 a lui Dusan Vasich a reînviat speranțele georgienilor.

Românii au revenit cu un gol rapid de la Levante Wancic, urmat de încă 6 din 5 după o pasă a lui Andre Niemdu, astfel că și-au depășit deficitul îngust de 3-8.

Georgienii au risipit figuranții consecutive, în timp ce Georgescu a făcut poloul pe apă să pară atât de ușor încât a trimis mingea în plasă cu o superbă lovitură de la încheietură din perimetru.

Curând a fost 3-10 – un alt ratat 5 din 6 de la georgieni, în timp ce Colodrovschi l-a putut înlătura până și pe muribund de la capătul opus.

Andrea Pitadze a reușit în cele din urmă o retragere cu 6 secunde rămase, iar Georgia era oriunde, dar avea să câștige jocul cu 4-10.

David Peleniaci le-a trimis mingea prin mâinile lor la câteva secunde după ce 6 la 5 a expirat și apoi, cu atacul georgian încă de făcut, a mai marcat de la 8m afară pentru a face 4-12.

Următoarele două figuranți au intrat însă în plasă, cu trei minute rămase până la a treia.

Următorul atac a fost agitat, la un moment dat românii erau 6 la 4 și tot aproape au pierdut mingea, apoi după ce a recuperat-o, Georgescu a trimis-o în plasă de la 8m cu 0:02 la cronometrul șuturilor, probabil cel mai important. Cele patru goluri ale sale de până acum i-au împiedicat pe georgieni să revină, iar România conduce cu 6-13 pentru a avansa pe locul patru.

READ  Nova Posta a lansat un serviciu de preluare la destinatie in Romania

În 43 de secunde, românii și-au pecetluit victoria adăugând încă două – declanșând un scor mic cu cinci goluri fiecare în ultima perioadă.

Oricum ar fi, a fost o modalitate elegantă de a reveni în primii opt pentru prima dată din 2014 și de a te alătura campionatului mondial de la Doha.

În ceea ce privește celălalt meci încrucișat de la Zagreb, a fost clar încă de la început că Grecia va câștiga acest meci – singurul semn de întrebare a fost calitatea drumului care duce la obiectivul lor.

Ei bine, olandezii au făcut-o cât mai plată și nivelul de concentrare al grecilor nu a crescut, cel puțin nu constant.

Tocmai când au lovit primele trei și păreau să preia controlul, olandezii au răspuns cu un dublu de 27 de secunde, astfel încât grecii să poată începe întregul proces din nou.

Ei au reușit să recupereze un deficit de două goluri pentru a câștiga cu 5-3 cu două goluri excelente.

Două minute mai târziu au dublat avantajul la 8-4, dar au avut nevoie de încă patru minute pentru a aduce următorul lor meci la 9-4.

A fost un avantaj mare și a ținut Grecia cu 11-6 la începutul celei de-a treia.

O singură dată spectaculoasă a lui Cass de Riel și un gol de acțiune al lui Jesse Nispeling i-au readus la 11-8 și au avut două posesiuni pentru a reduce diferența și mai mult.

Pase proaste au dus la contrare promițătoare și, în cele din urmă, Dimitrios Schoombakis a încheiat o secetă de 5:33 de minute în fața porții pentru a face 12-8.

READ  Doi arestați în legătură cu ransomware Windows din România: Europol

În al patrulea, grecii au reușit să mențină distanța de siguranță, iar olandezii și-au pierdut avânt în cele din urmă – un rezultat inevitabil atunci când profesioniști completi se întâlnesc cu semi-profesioniști – cu toate acestea, nu s-a transformat niciodată într-un KO, deoarece rivalii lor s-au luptat din greu pentru a găsi o cale. Mai sunt două goluri.

Echipele care au terminat pe locul al treilea, respectiv al patrulea în Divizia a II-a au fost „invitate” la Dubrovnik pentru a juca în seria 13-16.Th.

Slovacia și Israel au avut un concurs de șuturi nesfârșit, permițându-le jucătorilor să arunce mingea de 66 de ori (35-31) în 32 de minute, deși echipa slovacă a fost precisă.

Mai ales când o goană de 4-0 în a treia perioadă a decis bătălia, lăsând a patra perioadă pentru artificiile finale cu zece goluri, inclusiv cinci în ultimele 130 de secunde.

Malta, între timp, a aruncat totul la locul 13-16, Slovenia, în semifinale, dar s-a întâlnit cu inspiratul portar Jure Beton, care a respins în mod repetat 16 din 24 de salvari.

Aljaz Tropan a marcat patru goluri pentru a aduce Slovenia cu 6-5, iar ea nu a renunțat la conducere de acolo, deschizând un diferență de patru goluri la sfârșitul celui de-al patrulea (10-6).

Malta a marcat ultimele două goluri ale jocului, inclusiv al patrulea gol al lui Jayden Gudajar, dar până atunci meciul era pierdut.