mai 16, 2024

Scrimărul român Vlad Covaliu a câștigat titlul Campionatului Mondial de Sabie pentru juniori

Scrimărul român Vlad Covaliu a câștigat recent titlul de Campionat Mondial de scrimă pentru juniori în competițiile individuale la Campionatul Mondial de scrimă pentru juniori și juniori, care a avut loc la Riad, Regatul Arabiei Saudite.

Covalho a avut o carieră exemplară la Riad, unde a obținut șapte victorii consecutive. În sferturi, americanul Cody l-a învins pe Walter Gee cu 15-12. În semifinale, l-a depășit clar pe spaniol Santiago Madrigal cu 15-6; În finală, a câștigat cu 15-14 rusul Pavel Graudin, potrivit celor relatate de site-ul „Russia Today”. agresat.

Aceasta este prima medalie câștigată de delegația României la Campionatele Mondiale de scrimă de juniori și juniori din 2024. Scrimă Radu Neto sa clasat pe locul 11, în timp ce Mihnia Ianaci pe locul 31, iar Cassian Seydoux pe locul 90.

În competiția de scrimă de juniori feminin, românca Amalia Stan s-a clasat pe locul opt, după ce a pierdut în sferturile de finală în fața scrimerului chinez Kimiao Pan, care a câștigat evenimentul. Amalia Kovaliu, sora lui Vlad, s-a clasat pe locul 46, pe locul 53 Denisa Serban, iar pe locul 118 Anastasia Vuseya.

Vlad și Amalia sunt copiii lui Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, și el însuși fost scrimă cu sabie, campion olimpic în 2000 și campion mondial în 2005.

România a fost reprezentată de 27 de scrimători, 12 bărbați și 15 femei, în turneu. Numai evenimentele individuale și pe echipe pentru juniori și juniori au fost organizate la turneul de la Riad.