aprilie 26, 2024

Simona Halep Dave Amanda Anisimova, simplu feminin semifinale, Elena Rybakina, scoruri, rezultate, știri

Fosta campioană Simona Halep a spus că joacă „cel mai bun tenis” al ei în timpul semifinalei de la Wimbledon împotriva kazahului Elena Rybakina, miercuri.

Câștigătoarea din 2019, Halep a ajuns confortabil în a treia semifinală la All England Club, cu o victorie cu 6-2 6-4 în fața americancei Amanda Anisimova.

Născută din Rusia, Rybakina a devenit prima jucătoare care a reprezentat Kazahstanul care a ajuns într-o semifinală de Grand Slam, când a învins-o pe australianca Agla Tomljanovic, scor 4-6, 6-2, 6-3.

„Acesta este cu siguranță cel mai bun tenis al meu”, a spus Halep, care a ratat Wimbledon anul trecut din cauza unei accidentări la gambe.

„Încerc să-mi recâștig încrederea din nou și asta e în regulă”. Românca cap de serie a 16-a, care a fost și campioană la French Open 2018, a spart-o pe Anisimova de patru ori în meci, reclamând victoria în puțin peste o oră.

„Este grozav să revin în semifinale”, a spus fostul număr unu mondial. „Sunt foarte emoționat acum. Înseamnă mult.”

Urmărește tenisul live cu beIN SPORTS pe Kayo. Acoperire live a turneelor ​​ATP + WTA, inclusiv fiecare meci final. Nou în Kayo? Începeți încercarea gratuită acum>

Regele Kyrgios: AUSSIE în primele semifinale după cea mai mare victorie

Raport: AUSSIE AJLA INIMA ACCOPERĂ ÎNFRÂNGEREA DUPĂ AMENINȚARE DE FURCUNERE

EX-GF al lui KYRGIOS rupe tăcerea pentru a răspunde la întrebarea principală din jurul acuzației de atac

Tânărul de 30 de ani a preluat conducerea la începutul jocului pe terenul central, conducând cu 5-1 și câștigând setul cu 6-2.

O poveste asemănătoare a fost și în setul doi, Halep a dominat din nou și a condus cu 5-1 cu dublu break.

READ  Sharif Tiraspol: Începuturile Ligii Campionilor sunt un proiect rus de soft power?

Anisimova a pătruns adânc, obținând un break când Halep a trimis pentru meci, dar românca a ținut-o rece pentru a pecetlui victoria.

„Trebuia să rămân puternic pe picioare – m-au ajutat astăzi”, a spus Halep, care nu a scăpat nici un set la Wimbledon de anul acesta.

„Trebuia să mă trimit și eu – totul a fost bine și s-a terminat cu bine”.

LONDRA, ANGLIA – 6 IULIE: Românca Simona Halep joacă forehand împotriva Amanda Anisimova a Statelor Unite în timpul meciului de sferturi de finală feminin din ziua 10 a turneului de la Wimbledon 2022 de la All England Lawn Tennis and Crockett Club din 6 iulie 2022 în Londra, Anglia. (Fotografia de Sean Pottrell/Getty Images)Sursa: Getty Images

Rybakina zboară din nou pentru a o bate în curând

Rybakina a revenit din spate pentru a ajunge în semifinalele de Grand Slam, dezlănțuind 15 ași asupra lui Tomljanovic, care ajunsese în sferturile de finală în 2021.

A fost un meci foarte greu”, a spus tânărul de 23 de ani, născut la Moscova. Sunt foarte fericit să mă calific în semifinale.

„Am început puțin încet, nu am servit bine.

„Poate că eram nervos. Ea a jucat bine și s-a apărat foarte bine, dar am încercat doar să mă concentrez pe serviciul meu și să încerc să-mi găsesc drumul și în cele din urmă am găsit-o.”

Rybakina și-a schimbat cetățenia în 2018. Anul acesta, jucătorii ruși și belarusi au fost interziși de la Wimbledon după invadarea Ucrainei.

Rybakina a tras cinci ași în primul set, dar cele 10 câștigătoare au fost descalificate din cauza celor 10 faulturi ale sale.

READ  Rusia a lansat un atac cu dronă la doar 200 de metri de statul NATO, România, Marea Britanie

Constant Tomljanovic nu a primit un punct de break, în timp ce o singură pauză în al treilea joc a fost suficientă pentru a-i oferi golul de deschidere.

Rybakina, născută în Moscova, a revenit cu un triplu break în setul doi pentru a egala egalitatea.

Ea a măturat divizorul și, deși a spart când a servit meciul în a șaptea repriză, nu a ratat a noua cu un alt as pentru a lua victoria.

Halep și Rybakina s-au întâlnit de trei ori până acum, romanul câștigând cu 2-1.

Ultima lor confruntare a avut loc la US Open din 2021, când Halep a devansat în trei seturi în runda a treia.

„Este o mare provocare pentru mine. Am jucat deja de câteva ori și a fost o luptă grea”, a spus Rybakina.