aprilie 28, 2024

Sinful Eyes repetă Alcaraz în timp ce Sabalenka și Vondrousova avansează

Italianul Yannick Sinner rămâne pe drumul spre o întâlnire repetată cu numărul unu mondial Carlos Alcaraz la US Open (Timothy A. Clary)

Italianul Yannick Sinner, cap de serie a șasea, a rămas în drum spre a-l înfrunta pe Carlos Alcaraz în sferturile de finală de la US Open, joi, în timp ce câștigătoarele de Grand Slam Aryna Sabalenka și Marketa Vondrousova au traversat în siguranță.

Sinner, care a pierdut cu Alcaraz într-un meci epic de cinci ore în cinci seturi în sferturile de finală ale turneului de anul trecut, a avansat confortabil în turul al treilea învingându-l pe compatriotul Lorenzo Sonego cu 6-4 6-2 6-4.

Înseamnă că talentatul tânăr de 22 de ani este la doar două victorii distanță de o potențială întâlnire cu campionii în rezervă Alcaraz, care joacă joi mai târziu cu Lloyd Harris din Africa de Sud într-un meci de noapte pe stadionul Arthur Ashe.

Sinner l-a învins pe Sonego cu un joc de serviciu dominant, acordând 10 puncte slabe la serviciu și fără a oferi adversarului său un singur punct de pauză pe parcursul meciului de două ore și cinci minute.

Sener a spus după aceea: „Lucrăm mult, eu și echipa mea, încercând să mă împing înainte și simt că nivelul meu s-a îmbunătățit”.

„Mă simt mai confortabil pe net și asta este ceva nou pentru mine. Sper să pot demonstra asta în viitor.”

Sinner va juca sâmbătă în turul al treilea, campionul de la US Open din 2016, Stan Wawrinka sau Thomas Echeverri, în timp ce cel de-al 12-lea cap de serie al Germaniei, Alexander Zverev, va fi probabil în optimi înainte de orice întâlnire cu Alcaraz.

READ  Extrase sportive - Shillong Times

Zverev și-a rezervat joi locul în turul trei învingându-l pe compatriotul Daniel Altmaier cu 7-6 (7-1), 3-6, 6-4, 6-3.

Între timp, Alcaraz îl va înfrunta pe Harris pe Arthur Ashe Stadium mai târziu, în căutarea antrenamentului după încheierea turneului de marți.

Spaniolul, numărul unu mondial, a trecut marți în turul doi cu o victorie cu 6-2, 3-2, după ce adversarul său, Dominic Koepfer, s-a retras în urma unei accidentări la gleznă.

– Heroes Advance –

În alte meciuri de început, joi, campionul US Open 2012, Andy Murray, a pierdut în fața bulgarului Grigor Dimitrov, cap de serie a 19-a, cu 6-3, 6-4, 6-1.

Fostul număr trei mondial Dimitrov, care a salvat trei puncte de meci în runda de deschidere, îl va întâlni pe Zverev, vicecampionul din 2020, în optimile de finală.

„Este dezamăgitor că nu joci așa cum vrei”, a spus Murray, care a făcut 45 de erori neforțate și a marcat doar 16 goluri după ce a pierdut în fața lui Dimitrov.

În timp ce Murray a căzut, compatrioții Jack Draper și Katie Boulter au avansat în runda a treia în mod contrastant în meciurile din turul doi.

Draper l-a învins pe cel de-al 17-lea cap de serie polonez Hubert Hurkacz cu 6-2 6-4 7-5 pentru a stabili un meci din turul al treilea cu americanul Michael Mmo, care l-a învins pe John Isner cu 3-6 4-6 7-6 (7). /3), 6-4, 7-6 (10/7) în meciul final al carierei puternice a veteranului.

Poulter, care a ajuns în turul trei la Wimbledon la începutul acestui an, a egalat isprava după ce a venit din spate pentru a-l învinge pe chinezul Wang Yafan cu 5-7(4) 6-1 6-4.

READ  Artistul sportiv din Birmingham și printre fanii săi, Mohamed Salah, se pregătește să lanseze prima sa colecție publică

Dar o altă britanică, Judy Berg, a văzut că turneul se încheie cu o înfrângere unilaterală de a doua cap de serie Sabalenka din Belarus, campioana Australian Open. Sabalenka a câștigat cu 6-3 și 6-2 într-o oră și 14 minute.

Sabalenka, în vârstă de 25 de ani, a ajuns în semifinale sau mai bine la ultimele ei patru turnee de Mare șleme și ar putea să o înlocuiască pe Iga Swiatek ca numărul unu mondial dacă ar avea egalitate la polonezul de la New York.

Sabalenka a spus: „Nu mă concentrez cu adevărat pe asta, dar va însemna foarte mult pentru mine. Este unul dintre obiectivele mele, unul dintre visele mele și voi face tot posibilul ca visul meu să devină realitate”.

Un alt câștigător de Grand Slam din 2023, campioana cehă la Wimbledon, Vondrousova, ar putea înfrunta Sabalenka în semifinale.

Vondrousova, care a făcut istorie când a devenit prima femeie fără cap de serie care a câștigat Wimbledon în iulie, a avut mai multă putere decât italianca Martina Trevisan, câștigând cu 6-2, 6-2 într-o oră și 20 de minute.

A noua cap de serie a spus după aceea că a acceptat să fie mai degrabă un catcher decât un catcher în urma victoriei ei neașteptate la Wimbledon.

„Este o situație dificilă”, a spus Vondrousova. „Simt că toată lumea vrea să mă bată. Sunt fericit să fiu aici și să joc tenis bun.”

În celelalte meciuri feminine de joi, a cincea cap de serie tunisiană Ons Jabeur o va înfrunta pe adolescenta cehă Linda Noskova, în timp ce românca cap de serie Jesica Pegula o va înfrunta pe cea de-a treia cap de serie a României, Patricia Maria Teige, într-un meci de noapte pe Ashe.

READ  Cel mai mare tricou din lume intră în Cartea Recordurilor Guinness. Poți ghici din ce este făcut?