mai 4, 2024

Sportivii români au câștigat nouă medalii la Campionatele Europene U23 de canotaj din 2023

Sportivii români au câștigat nouă medalii la Campionatele Europene de canotaj U23 din 2023 de la Krefeld, Germania, asigurându-se primul loc în numărul de medalii al competiției pentru România. Opt medalii de aur și una de argint.

„Sportivii de la Centrul Național Olimpic al Tineretului au dominat Campionatele Europene din Germania de la Krefeld. Medaliile câștigate au plasat România pe primul loc în clasamentul țării”, a spus Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Echipajul W4+ format din Anna-Maria Matran, Larisa-Andrea Bogdan, Manuela-Gabriela Longo, Elena-Diana Sotta și Roxandra Ioana Buxa a câștigat aurul, la fel ca echipa M4+ a lui Gheorghe Morar, Eduard Angel Moldovan, Cristian-Vasile Nekara, Andrej Hemmann. , și Maria Antonia Iancu.

Alte medalii de aur au fost câștigate la următoarele probe: W2- (Estera-Costina-Beatriz Felsino și Andrea Petras), M2- (Andre Mandrella și Claudio Niamtu), M4- (Sebastian Timmis, Alexandru Gerasim, Andre-Petresor Axintoi și Eliota). -Leontin Notescu ), W8+ (Estera-Costina-Beatriz Felcino, Andrea Petras, Elena-Silvia Mocanu, Georgilia Stoica, Anna-Maria Matran, Larissa-Andrea Bogdan, Manuela-Gabriela Luongo, Elena-Diana Sota, and Roksanda-Ioana Buxa ), W2x (Alexandra Ungureanu și Yulia Liliana Paluka) și M8+ (Constantin Emanuel Stere, Gheorghe Skripkaru, Cristian-Vasily Nekara, Alexandru Gerasim, Andre-Petrișor Accentuy, Claudio Niamtu, Andre Mandrella, Eliota-Leontin Notescu și Maria-Antonia Iancu).

Medalia de argint a fost luată de echipajul W4 format din Daria Ioana Dinulescu, Andrea Fabiola Iorjovan, Valentina Amalia Azoite și Alexandra Cornelia Ionel.

[email protected]

(Sursa imagine: Facebook/Comitetul Olimpic si Sportiv Roman; Sursa imagine: Fotografie de Balint Chocs/Federatia Romana di Canotage)