aprilie 26, 2024

Tenis – Azarenka avansează în sferturile de finală de la Adelaide învingându-l pe Zing

De două ori campioană la Australian Open, Victoria Azarenka, l-a învins joi pe Zeng Chenwen cu 6-2, 7-5, ajungând în sferturile de finală ale Adelaide International 1 alături de duoul fără cap de serie Irina-Camelia Bego și Linda Noskova. Chinezul Zheng, care a fost desemnat Noul Venit al Anului WTA în 2022, a servit 10 ași și 34 de câștigători, dar a comis și 35 de erori neforțate în cadrul evenimentului de încălzire de la Australian Open.

„Este un mare talent”, a spus fostul număr unu mondial Azarenka. „Simt că va fi o jucătoare foarte bună.” Credeam că mi-am respectat bine planul de joc astăzi… Am continuat să-mi creez mai multe șanse. Am fost mai agresiv și mai confortabil astăzi pe teren”.

Azarenka o va întâlni în continuare pe adolescenta cehă Noskova, care a urmat victoria ei din primul tur în fața Daria Kasatkina cu 6-2, 6-2 în fața coechipierei Claire Liu. Românca Begu a ajuns în sferturile de finală cu o victorie cu 6-3, 6-0, în fața a șaptea cap de serie Jelena Ostapenko, care a comis 41 de erori neforțate într-o afișare neregulată.

Begu a câștigat 11 meciuri consecutive pentru a răsturna un deficit de 3-1 în primul set și a încheiat victoria în 73 de minute. Ea se va confrunta cu a patra cap de serie Veronika Kudmitova pentru un loc în semifinale. Anas Jabeur, vicecampionul de la Wimbledon și US Open, o joacă joi mai târziu cu Sorana Cîrstea.

La WTA 250 Auckland Classic, Coco Gauff a învins-o pe compatriota Sofia Kenin cu 6-4, 6-4 pentru a stabili un meci în sferturi de finală împotriva chinezei Zhou Lin, care a învins-o pe Venus Williams cu 3-6, 6-2, 7-5 în ploaie. Meciul a durat 2 ore și 23 de minute. Williams, 42 de ani, a servit pentru meci la 5-4 în setul final, dar Zhou a spart și apoi a făcut o salvare de patru puncte înainte de a încheia victoria.

READ  Promotorul român Eduard Irimia a semnat un contract cu CBS Sports pentru a difuza Superkombat în Statele Unite

Fosta campioană la US Open Emma Raducano și a treia cap de serie Laila Fernandez se vor juca mai târziu, joi.

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și a fost generată automat dintr-un flux sindicalizat.)