aprilie 25, 2024

Tennis Journey – Halep îl depășește pe Vekic pentru a ajunge în turul doi la Toronto

Câștigătoarea de două ori Simona Halep a intrat în turul al doilea al Toronto Open cu o victorie cu 6-0 6-2 în fața croatei Donna Vekic, luni, în cadrul evenimentului de pregătire a US Open.

Halep, care s-a retras din meciul ei din turul doi săptămâna trecută la Washington din cauza unei boli, a trecut prin primul set în 21 de minute și nu s-a uitat niciodată înapoi, deoarece Vekic a fost frustrat deoarece meciul a durat mai mult de o oră. „Sunt foarte mulțumită de felul în care am jucat astăzi”, a spus Halep, care nu s-a confruntat cu nicio perioadă de pauză, în timpul interviului ei pe teren. „Îmi dă încredere în felul în care am jucat.

„Nu este vorba despre rezultat, ci despre cum joci. Am fost foarte agresiv și am jucat rapid, acesta este scopul meu și încerc să o fac în fiecare zi.” Cap de serie a 15-a româncă, care și-a câștigat cele două titluri canadiene când turneul a avut loc la Montreal în 2016 și 2018, va fi chineza Zhang Shuai sau spaniolă Cristina Bosca.

De trei ori campioană și finalistă Serena Williams a urmat ultima ei apariție la Toronto în 2019, după ce Halep pe terenul central într-un meci împotriva spaniolei Nuria Barezas Diaz. Williams a ajuns la Toronto după ce a jucat un singur meci de simplu în acest sezon – o înfrângere în primul tur la Wimbledon în iunie, care a marcat revenirea ei în competiție după o absență de un an.

Pentru Williams, care este unul dintre cei 14 câștigători majori ai tabloului principal, acesta va fi primul meci al SUA pe teren solid de la apariția lor în semifinale la Australian Open 2021. A 13-a cap de serie canadiană Leila Fernandez va începe sesiunea de seară la Toronto împotriva Australian Storm Sanders. Înainte de a o întâlni pe Venus Williams cu Gilles Teichmann.