martie 28, 2024

U19 au pierdut în fața României în a doua calificare

Irlanda de Nord a pierdut în fața României în cea de-a doua etapă de calificare a rundei de elită a Campionatului European U19 din Franța.

Competiție

Calificări de elită U19 Euro 2023 – Grupa 1

Scorul

Irlanda de Nord U19 1-3 România U19

cei care bat

U19 din Irlanda de Nord: Callum Marshall (pen 58′)

România U19: Sebastian Borza (43’, 75’), Adrian Majilu (90’)

Loc

Statul Jacques-Maszouga, Saran

Data

25 martie 2023 sâmbătă

Mesaje de grup

A fost al doilea meci al echipei U19 din Grupa 1 a turului de elită de calificări pentru Campionatul European U19 din acest an.

Irlanda de Nord a pierdut meciul de deschidere cu un gol în fața gazdelor Franței, în timp ce România a pierdut cu 4-0 în fața Norvegiei.

Managerul Gerard Little a făcut o serie de schimbări, aducând pe Josh Roney, Sean Brown, Aaron Prendergast și Dylan Sloan în XI.

Mijlocașul Nottingham Forest, Jamie McDonnell, a fost numit căpitan pentru meci.

Cum s-a întâmplat?

România a început strălucitor, forțându-l pe portarul Josh Clark să facă față unui șut al lui Rares Burnete, în timp ce Rares Pop a ratat ținta câteva momente mai târziu.

La celălalt capăt Tommy Fogarty a fost respins de David Dinka și câteva minute mai târziu efortul lui Sean Brown a trecut pe lângă bară.

România a forțat o serie de cornere la jumătatea primei reprize, toate fără rezultat, iar apoi Răzvan Pascalau a văzut un efort mânuit de Clarke, urmat la scurt timp de David Muffte.

Căpitanul Irlandei de Nord, Jamie McDonnell, a șutat pe poartă după o jumătate de oră, dar, un minut mai târziu, a fost exclus de arbitrul croat Ante Gulina, care a primit al doilea cartonaș în urma unei intrări asupra lui Alin Bozogan. joc.

READ  India expulzează civili din Ucraina prin Polonia, Ungaria, România și Republica Slovacă

România a luat conducerea cu două minute înainte de pauză, când Denis Bujor l-a tachinat de două ori pe Clarke, iar Sebastian Borza a intrat la capătul unui corner de Alexandru Meuse.

Aproape și-au dublat avantajul în timpul opririi primei reprize, când Pujor a lovit lemnul cu un alt efort.

La pauză: Irlanda de Nord U19 0-1 România U19

Echipa lui Gerrard Little a răspuns bine după pauză, iar Callum Marshall a egalat chiar înainte de oră după transformarea de la fața locului, după ce înlocuitorul la pauză Rio Odney-Morgan a fost faultat de Borsa.

La scurt timp, Martial a amenințat din nou, dar Dinka s-a trezit la egalitate cu provocarea, în timp ce portarul român l-a negat pe Odney-Morgan câteva momente mai târziu.

A fost un joc distractiv. Adrian Gregor-Huydes a salvat un șut la un capăt înainte ca Darren Robinson să joace pentru a-l testa din nou pe Dinka.

Românii au recăpătat însă avantajul cu un sfert de oră rămas prin secunda lui Borza, care, la fel ca deschiderea, a venit în urma unui corner Musi.

În căutarea unui al treilea gol, România a lovit lemnul cu trei minute rămase înainte ca Muftei să mai tragă.

Dar ei au prins al treilea drept la sfârșitul timpului normal, când înlocuitorul Adrian Masiluwe a trecut mingea cu capul pe lângă Clarke.

Full-time: Irlanda de Nord U19 1-3 România U19

Rânduri

U19 din Irlanda de Nord: Josh Clarke, Joshua Rooney, Tommy Fogarty, Daithy McCallion, Sean Brown (Jamie Doran 46′), Jamie McDonnell, Darren Robinson (Connor Falls 86′), Aaron Whiteman, Aaron Prendergast (Con37) Marshall, Dylan Sloan ( Rio Odney-Morgan 46′). Substituții neutilizate: Pearce Charles, Mackenzie Kirk, Sam Glenfield.

READ  Austin laudă legăturile SUA-România în domeniul apărării > Departamentul de Apărare al SUA > Știri ale Departamentului de Apărare

România U19: David Dinka, David Mafte, Adrien Gregor-Huytes, Razvan Paschalau, Sebastian Borza, Alin Bozogan (Vlasti Martinovic 64′), Katelin Vulturar (David Sala 85′), Ratsala (Peuzrian 85′), Atanas Trike 77′) , Rares Burnett (Eduard Radaslavescu 85′), Alexandru Mucci. Substituții neutilizați: Stefan Lefter, Robert Salcianu, Mark Kovacs, Stefan Dushu.