mai 8, 2024

US Open 2021: Belinda Bencic, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, o învinge pe Iga Swatic pentru a ajunge în sferturile de finală

New York, 7 septembrie: Jucătoarea de tenis elvețiană Belinda Bencic rămâne pe primul loc după ce a câștigat aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo, învingând-o pe Polonia, Ija Swiatek, clasată pe locul șapte, în runda a patra, pentru a-și rezerva locul în sferturile de finală ale US Open luni târziu. Nr. 11 Bencic a salvat patru seturi în primul set înainte de a-l învinge pe Swiatek cu 7-6 (12) 6-3 în două ore și șapte minute.

Setul de deschidere de 84 de minute a acoperit cel mai lung tiebreak (după punctele jucate) la US Open până în prezent, învingând-o pe românca Simona Halep cu 7-6 (11), 4-6, 6-3 în runda a treia împotriva Elena Rybakina din Kazahstan. . Rezultatul îl pune pe Bencic în sferturile de finală la Flushing Meadows pentru a treia oară în carieră, după ce a ajuns în sferturile de finală la vârsta de 17 ani la prima sa apariție în 2014 și la semifinale la ultima sa apariție în 2019.

Bencic s-a bucurat de un impuls în carieră în această vară. Medalia ei de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo a revitalizat precedentul său meci nr. 4 mondial, arătând încredere în contrastul dintre acest meci și ultima sa confruntare cu Swatek.

În finala de la Adelaide din februarie, Bencic a durat doar 67 de minute într-un meci unilateral 6-2, 6-2, al unui jucător de polis. La întoarcere, nu putea să adune decât șase puncte. Șapte luni mai târziu, ea a depășit totalul înainte ca Swiatek să-și termine al doilea meci de servire și, pentru cea mai mare parte a primului set, a fost într-o formă bună, în timp ce întoarse mesele adversarului. Swiatek a fost rupt în primul meci, petrecând restul setului abia agățat pentru a evita dubla pauză. Maria Șarapova face o declarație regală în Christian Dior la covorul roșu al festivalului de film de la Veneția din 2021 (vezi fotografiile).

READ  Gokulam Kerala începe apărarea titlului împotriva rivalului Churchill Bros

„Cu siguranță am avut o idee despre ce avea să facă și care era planul ei. Și, de asemenea, îmi spuneam că am îmbunătățit mult în anumite domenii ale jocului meu (după ce am pierdut Adelaide), ceea ce face ca tactica pentru a fost din nou puțin diferită. Apoi a trebuit să ajusteze acel meci la mijlocul meciului. Eram cam pregătit pentru asta, așa că mă bucur că am făcut-o atât de bine „, a declarat Bencic pentru wtatennis.com. „Nu poți conta cu adevărat pe scorul anterior pentru următorul meci.”

„Sigur, vrei să iei experiența din ultimul joc (în Adelaide), știi ce simți să joci. Dar atunci nu vrei să iei scorul așa cum va fi, pentru că nu poți depinde niciodată pe scorul precedent al jocului următor. Este mereu în sus și în jos, circumstanțele sunt diferite. Fiecare meci este complet diferit și ar putea fi o săptămână și apoi următorul și să fie un meci complet diferit. ”

Vorbind despre victoria ei din Adelaide, Swiatek a spus: „Am făcut greșeli în Adelaide. Am fost foarte puternic. Am făcut câteva mingi înapoi, astfel încât ea să poată greși. De asemenea, am avut mai mulți câștigători. Adică, m-am simțit ca mai mulți câștigători acolo pentru că eram în control.

„Dar aici (la US Open) în momente cu adevărat importante, ea a căzut înapoi și a fost, de asemenea, puternică. La fel ca ultimele două mingi ale meciului, eu am fost cel care a ratat ultima minge. Deci, a fost foarte frustrant, pentru că știu Pot juca curse foarte lungi cu mult Topspin. Pune toată presiunea asupra adversarilor. ”

READ  Îmbunătățiți abilitățile de luare a deciziilor prin analiza teoriei jocurilor și sporturilor tehnice

Bencic o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre sămânța adolescentă Emma Raducano din Regatul Unit și ultima speranță acasă, Shelby Rogers. Bencic nu a jucat încă pentru Radocano, dar are un avantaj de 4-1 în față față de Rogers, inclusiv o victorie cu 7-6 (1), 6-1 la Cincinnati în urmă cu trei săptămâni.

(Povestea de mai sus a apărut prima dată în ultima zi, 7 septembrie 2021 09:41 IST. Pentru mai multe știri și actualizări despre politică, lume, sport, divertisment și stil de viață, accesați site-ul nostru latestly.com).