aprilie 26, 2024

A doua cap de serie, Cirstea Sabalenka, uimește în seturi drepte

Românca în vârstă de 32 de ani s-a impus cu 6-4, 6-4 în fața bielorusei calificate pentru a avansa în prima sa semifinală WTA-1000 dintr-un deceniu, datând de la Canadian Open 2013 de la Toronto.

Numărul doi mondial Sabalenka a intrat în competiție ca cap de serie rămasă după ce Iga Switek s-a retras după ce a câștigat 20 de meciuri în vârful turului în acest sezon.

Dar Cirstea a suflat-o pe Sabalenka la 1 oră și 27 de minute, păstrându-și succesul stelar din Miami de a nu pierde un set în cinci meciuri.

Sabalenca are mai mulți învingători decât Cîrstea (21-16), dar românca a fost mai șlefuită, făcând doar nouă erori neforțate față de cele 21 ale câștigătoarei de la Australian Open.

Cîrstea Sabalenka a spart în primul joc din fiecare set și și-a arătat grija, s-a impus cu 15-40 în jos.

„Cred că sunt puțin fără cuvinte”, a spus Cîrstea după meci. „Am ieșit știind că va fi un meci foarte greu. Ariana lovește foarte tare, așa că am știut că trebuie să mă mențin și sunt foarte mulțumit de performanța mea de astăzi”.

Lista de scalps a lui Cirstea include a cincea cap de serie Caroline Garcia, fosta jucătoare de top 20 Karolina Mochová și acum Sabalenka.

Românca a ajuns și în sferturile de finală de la Indian Wells Open în urmă cu două săptămâni, pierzând în sferturile de finală în fața lui Swatik.

Cîrstea va trebui să aștepte pentru a-și afla adversara din semifinală, cu meciul din sferturile de finală dintre a 15-a cap de serie Petra Kvitova și a 18-a cap de serie Ekaterina Alexandrova, reprogramat pentru joi, după ce sesiunea de seară a fost anulată din cauza ploii continue.