mai 2, 2024

A izbucnit o ceartă pentru degajarea băncii în meciul de la Campionatul Mondial feminin

Un meci de la Campionatul Mondial Feminin dintre România și Bulgaria a coborât duminică în haos. (Fotografie prin World Hochei/Twitter)

Lucrurile s-ar putea să se încălzească în NHL, deoarece echipele concurează pentru un loc în playoff cu mai puțin de o săptămână rămasă în sezonul regulat, dar punctul culminant al weekendului în lumea hocheiului vine dintr-o sursă foarte puțin probabilă.

Imaginile au apărut duminică cu o ceartă pe bancă dintre Bulgaria și România în meciul final al Campionatului Mondial de hochei feminin din Divizia a III-a, Grupa A, de la Brașov, România.

În a treia perioadă a meciului dezechilibrat, România a marcat șapte goluri pentru a câștiga cu 10-2 în ceea ce era deja un meci tensionat între cele două țări. Bulgariei au fost evaluate două abateri în meci și un penalty de luptă pe tot parcursul meciului, dar lucrurile au scăpat de sub control în ultimele momente ale meciului.

La soneria finală, doi jucători au intrat într-un meci de împingere în spatele fileului echipei bulgare, iar agitația a crescut rapid pe măsură ce fiecare jucător s-a îngrămădit pe gheață deasupra celuilalt.

Oficialii abia au făcut un efort să o despartă, deoarece au fost depășiți de toți jucătorii care s-au alăturat grupului, aruncând deoparte mănușile și bastoanele în timp ce toată lumea își prindea partenerul de dans. Până și portarii au intrat în distracție, dacă se poate spune așa.

READ  Elina Svitolina: Tenisul ucrainean a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova la Monterrey Open | știri din tenis

Odată ce arbitrii au reușit să despartă cele două echipe și să preia controlul asupra bătăii de la curățarea bancii, 19 jucători au primit penalty-uri de 25 de minute, în timp ce României au primit și o penalizare de 20 de minute pentru abuz de arbitru. În total, ambelor echipe au fost acordate 554 de minute de penalizare și, deși turneul s-a încheiat, există posibilitatea ca Federația Internațională de Hochei pe Gheață să suspende și să amendeze participanții.

Meciul urma să determine cine va termina pe locul patru în clasamentul campionatului. Hong Kong a câștigat medalia de aur, în timp ce Ucraina și Lituania au câștigat argint, respectiv bronz.