Actualizări Wimbledon |  Gauff, Sock la semifinalele de dublu mixt

Wimbledon, Anglia (AP) – Cele mai recente de la Wimbledon (toate orele sunt locale):

___

ora 21:20

Duo-ul american Coco Gauff și Jack Sock s-au calificat în semifinalele turneului de dublu mixt.

Duo-ul i-a învins pe Franța Edouard Roger Vasselin și Alize Cornet cu 6-3, 6-4 pe terenul nr. 2.

Câștigătorul va juca cu du-ul britanic Johnny O’Mara și Alicia Barnett – care i-a înlăturat duminică pe Venus Williams și Jimmy Murray – și cu du-ul australian Sam Stosur și Matthew Ebden.

Cornet a pierdut, de asemenea, un meci obositor de trei seturi în fața Agla Tomljanovic în runda a patra a turneului de simplu, care a durat două ore și 35 de minute.

___

21:00

Totul a decurs fără probleme pentru Rafael Nadal împotriva lui Bottic van de Zandschulp, până când a venit timpul să încheie meciul din turul al patrulea de la Wimbledon.

Servind pentru o victorie cu 5-3 în al treilea set, Nadal a spart pentru a doua oară în meci și apoi nu a reușit să transforme trei puncte consecutive de meci când a avansat cu 6-3 în tiebreak-ul care a urmat.

Acesta a fost sfârșitul rezistenței olandezului, chiar dacă Nadal a transformat al patrulea punct de meci pentru a câștiga cu 6-4, 6-2, 7-6 (6) pe terenul central.

Spaniolul joacă primul său turneu pe iarbă din 2019, când a pierdut cu Roger Federer în semifinalele de la Wimbledon. El își caută al treilea titlu la Wimbledon și are șanse la turneele de Mare șleme pe tot parcursul anului, după ce a câștigat Australian Open și French Open, pentru a-și duce numărul recordului de 22 în carieră.

În continuare, se confruntă cu al 11-lea cap de serie, Taylor Fritz, singurul american rămas în tragere la sorți.

___

7 seara

Amanda Anisimova a pus capăt carierei șocante a lui Harmony Tan și a ajuns pentru prima dată în sferturile de finală la All England Club.

Anisimova și-a urmat victoria surpriză în fața lui Coco Gauff, învingându-l pe Tan cu 6-2 și 6-3 în primul teren. Ea se va confrunta în continuare cu campioana de la Wimbledon 2019, Simona Halep.

Este primul sfert de finală de Grand Slam a tânărului de 20 de ani de la semifinalele de la French Open din 2019, când a învins-o și pe Tan pe parcurs. Anisimova a pierdut anul trecut în primul tur de la Wimbledon.

READ  Tineri călăreți din Uganda pentru istoria României

Tan își făcea debutul la Wimbledon și o învingea pe Serena Williams în trei seturi în primul tur pe terenul central.

___

ora 18:45

Ajla Tomljanovic a venit dintr-un set jos pentru a o învinge pe Alize Cornet și a ajuns în sferturile de finală de la Wimbledon pentru a doua oară consecutiv.

Australianul s-a impus cu 4-6, 6-4, 6-3 pe Curtea nr.2 pentru a stabili o întâlnire cu Elena Rybakina, iar acesta plângea după un meci greu care a durat două ore și 35 de minute.

„Nu credeam că pot face asta cu adevărat”, a spus Tomljanovic, care a pierdut în sferturile de finală anul trecut în fața eventualului campion Ash Party. „Nu pot să cred că sunt în aceeași situație un an mai târziu”.

Cornet, în vârstă de 32 de ani, a încheiat seria de 37 de victorii consecutive a lui Iga Swiatek în runda precedentă. Veterana franceză a jucat cel de-al 62-lea Grand Slam consecutiv – egalând numărul WTA al lui Ai Sugiyama – și locul 65 la general, dar a ajuns doar în sferturile de finală majore la Australian Open din acest an.

___

18:25

Simona Halep se ridică la înălțimea statutului său de singura fostă campioană de Mare șlem rămasă la extragerea feminină din acest an.

Românca a învins-o pe cea de-a patra cap de serie Paula Padusa cu 6-1 6-2 pe terenul central pentru a reveni în sferturile de finală de la Wimbledon pentru a-și extinde seria de victorii pe All England Arena la 11 meciuri.

A 16-a cap de serie Halep a câștigat titlul în 2019, dar a ratat ediția de anul trecut din cauza unei accidentări, în timp ce turneul din 2020 a fost anulat din cauza pandemiei. Cu toate acestea, a fost prima victorie a lui Halep în fața unui jucător de top cinci pe iarbă.

Fostul cap de serie, care a câștigat și Openul Francez în 2018, nu a scăzut niciun set la turneul din acest an și a continuat să o depășească pe Padusa în raliul de bază. S-a încheiat cu nouă erori neintenționate și a salvat singurul punct de rupere pe care îl avea.

Pierderea Padusei înseamnă că a treia cap de serie înseamnă că Jaber este cap de serie rămasă în top 10 în campionatul feminin.

READ  David Popovici câștigă proba de 100 m liber la Campioana României pe curse scurte

___

ora 17:05

Taylor Fritz s-a asigurat că există un american în sferturile de finală de la Wimbledon.

După ce a pierdut trei dintre compatrioții săi în runda a patra, capul de serie al 11-a Fritz a încheiat această serie învingându-l pe calificatorul Jason Kubler cu 6-3, 6-1, 6-4, ajungând pentru prima dată în sferturile de finală de Grand Slam.

„Mă bucur că am reușit să câștig victoria pe 4 iulie, pentru că sunt american”, a spus Fritz într-un interviu în instanță.

Aceasta este a opta victorie consecutivă a lui Fritz pe iarbă după ce a câștigat un turneu amical la Eastbourne.

Data viitoare va înfrunta fie Rafael Nadal, fie Boutique Van de Zandschulp.

___

16:55

Nick Kyrgios este din nou în sferturile de finală de la Wimbledon pentru prima dată de la debutul său în 2014, după ce și-a îmbunătățit recordul în meciuri de cinci seturi la All England Club la 6-0.

Kyrgios și-a depășit umărul bolnav și a căzut al patrulea set pentru a-l învinge pe americanul Brandon Nakashima, în vârstă de 20 de ani, cu 4-6, 6-4, 7-6 (2), 3-6, 6-2 pe terenul central.

Kyrgios a avut nevoie de tratament la umărul drept de mai multe ori în timpul meciului și l-a rupt de două ori la rând în al patrulea set.

Dar a condus cu 5-1 în al cincilea joc și a transformat primul punct de joc cu un forehand.

În ciuda unui umăr sâcâitor, Kyrgios a terminat cu 35 de ași. Și nu a fost mare lucru în ceea ce privește trăsăturile sau argumentele australianului, spre deosebire de meciul său anterior împotriva lui Stefanos Tsitsipas, când s-a certat tare cu arbitrul de scaun, iar adversarul l-a acuzat că a dat dovadă de lipsă de respect.

Kyrgios a avut nevoie și de cinci seturi pentru a-l depăși pe Paul Job în primul tur. El va întâlni în continuare un alt jucător neclasat, chilianul Cristian Garin, care a venit din două seturi pentru a-l învinge pe Alex de Minaur.

___

15:45

Christian Garin a venit din jos două seturi și a salvat două puncte de meci în setul al cincilea înainte de a-l învinge pe Alex de Minaur pentru a ajunge în sferturile de finală de Grand Slam.

Chiliana fără cap de serie a căzut cu 5-3 în tiebreak-ul celui de-al cincilea set din primul set la 10 înainte de a câștiga șase puncte consecutive pentru a avansa cu 9-5. Apoi a transformat al doilea punct de joc pentru a conduce cu 2-6, 5-7, 7-6 (3), 6-4, 7-6 (6) pe terenul nr. 2 după 4 ore și 34 de minute.

READ  O nouă instalație de sport pe gheață va fi numită Canberra Arena

Este primul chilian care a ajuns în sferturile de finală de Grand Slam de la Fernando Gonzalez în 2009.

De Minaur, cap de serie a 19-a, nu a renunțat la un set împotriva lui Garin în trei întâlniri anterioare și părea pregătit să mențină acea serie, în timp ce a avansat cu 3-1 în tiebreak-ul setului al treilea. Australianul a ținut apoi două puncte de meci la 5-4 pe locul cinci.

___

14:35

Elena Rybakina a ajuns pentru prima dată în sferturile de finală de la Wimbledon după ce a învins-o pe Petra Martic cu 7-5, 6-3 pe Court One.

Rybakina a spart cap de serie a 17-a în ultimul joc din primul set și apoi din nou pentru a avansa cu 4-2 în al doilea set. Ea a terminat cu 26 de câștigători împotriva celor 13 ale adversarului ei.

Rybakina a ajuns anul trecut în sferturile de finală la French Open, când a ajuns în turul al patrulea la Wimbledon la debutul ei pentru All England Club. Martic a jucat la Wimbledon pentru a zecea oară, dar nu a trecut niciodată de runda a patra.

Data viitoare Rybakina va juca fie Alize Cornet, fie Agla Tomljanovic.

___

11 dimineata

Foștii campioni la Wimbledon Simona Halep și Rafael Nadal vor juca pe terenul central după ce Nick Kyrgios a deschis ziua împotriva jucătorului american Brandon Nakashima.

Toată lumea va încerca să ajungă în sferturile de finală la All England Club.

Halep a câștigat Wimbledon în 2019. Ea se va confrunta cu a 16-a cap de serie română Paula Padusa, a patra cap de serie. Nadal, a doua cap de serie, va juca în finala curții principale împotriva lui Butch van de Zandschulp.

Harmony Tan, femeia care a învins-o de șapte ori campioană de la Wimbledon, Serena Williams, în primul tur, o va întâlni pe cea de-a 20-a cap de serie americană Amanda Anisimova în primul teren.