mai 3, 2024

Cearta pentru curățarea bancii izbucnește în meciul de campionat mondial feminin

Un meci de campionat mondial feminin dintre România și Bulgaria a izbucnit în haos duminică.  (foto prin Hockey Worldwide/Twitter)

Un meci de campionat mondial feminin dintre România și Bulgaria a izbucnit în haos duminică. (foto prin Hockey Worldwide/Twitter)

Lucrurile s-ar putea să se încălzească în NHL, pe măsură ce echipele se bat pentru pozițiile în playoff, cu mai puțin de o săptămână rămasă până la sezonul regulat, dar punctul culminant al weekendului în lumea hocheiului vine dintr-o sursă foarte puțin probabilă.

Duminică, au apărut filmări cu o ceartă între Bulgaria și România în ultimul meci al Campionatului Mondial de hochei feminin din Divizia III Grupa A de la Brașov, România.

În cea de-a treia perioadă a unui joc dezechilibrat, România a izbucnit cu șapte goluri pentru a obține victoria cu 10-2 în ceea ce era deja un concurs stricat între cele două națiuni. Bulgaria a fost evaluată cu două abateri în joc și un penalty de luptă pe tot parcursul meciului, dar lucrurile au scăpat de sub control în ultimele momente ale jocului.

La buzzerul final, doi jucători au intrat într-un meci de împingere în spatele fileului echipei Bulgariei, iar scrum-ul a crescut rapid, cu fiecare jucător pe gheață îngrădindu-se unul pe celălalt.

Oficialii abia au făcut un efort să-l despartă, deoarece au fost copleșiți și depășiți numeric de toți jucătorii care s-au alăturat scrumului, aruncând deoparte mănușile și bastoanele în timp ce toată lumea prindea un partener de dans. Chiar și obiectivele au intrat în distracție, dacă ai putea să-i spui așa.

READ  Predicții WTA Adelaide în ziua 5, inclusiv Jabeur vs Cirstea

Odată ce oficialii au reușit să separe echipele și să pună sub control încăierarea de la curățarea bancii, 19 jucători au primit penalty-uri de 25 de minute, în timp ce României i s-a impus și o penalizare de 20 de minute pentru abuzul oficialilor. În total, ambelor echipe au fost evaluate 554 de minute de penalizare și, în ciuda faptului că turneul s-a încheiat, există posibilitatea ca Federația Internațională de Hochei pe Gheață să acorde suspendări și amenzi pentru cei implicați.

Jocul urma să determine cine va termina pe locul patru în clasamentul turneului. Hong Kong a luat acasă medalia de aur, în timp ce Ucraina și Lituania s-au mulțumit cu argint, respectiv bronz.