mai 8, 2024

Cobus Reinach și Makazole Mapembe marchează un hat-trick la Cupa Mondială de Rugby

Erou hat-trick: Makazole Mapembe a fost unul dintre cei doi jucători Springbok care au marcat un hat-trick împotriva României (AP)

Cobus Reinach iar Makazole Mapimpi a primit câte un hat-trick de încercări Africa de Sud zdrobi România 76-0 în al doilea meci din Grupa B Cupa Mondială de rugby.

Campionii mondiali nu au pierdut timp pentru a obține punctul în plus, înscriind patru încercări în primele 12 minute.

Reinach, jumatatea de mâslă, a primit o doudă înainte ca lateralul Mapembe, cu primul său gol, și Damian Willemse, de asemenea, să centreze.

Reinach a făcut un hat-trick binemeritat din spatele mingii și Willemse a transformat calm springboks Conduce cu 33-0 la pauză.

Africa de Sud a reluat de unde a rămas în repriza secundă prin prostituatorul Dion Fourie, care a înregistrat a șasea încercare a meciului în minutul 43.

Disciplina României a început să scadă și după 54 de minute au ratat un penalty

Grant Williams a cântărit cu două încercări înainte ca Mapembe, o mână pentru apărarea românească, să-și completeze hat-trick-ul cu încă două încercări.

Africa de Sud a condus cu 71-0, cu 13 minute rămase, iar Willy le Roux a reușit cu capul în minutul 73, cu un efort de ultimă oră pentru ca Springboks să obțină o victorie cuprinzătoare care să adauge la victoria lor de deschidere cu 18-3 asupra Scoției.