aprilie 27, 2024

David Popovici a câștigat medalia de aur la Campionatele Naționale de înot din România

Înotătorul român David Popovici a câștigat medalia de aur la proba scurtă de 100 de metri liber la Campionatele Naționale ale României de la Otopeni.

Popovici a încheiat cursa într-un timp de 46.62, record național. André Ungor (CSM Braşov) a terminat pe locul al doilea cu un timp de 48.42, iar Patrick Sebastien Dino (CS Farol Constanţa) a terminat pe locul al treilea cu un timp de 48.62.

David Popovici va concura și la 200 m liber (vineri, 11 noiembrie), 100 m mixt (sâmbătă) și 400 m liber (duminică) în cadrul campionatelor.

În perioada 13-18 decembrie, Popovici va concura la Campionatele Mondiale FINA de înot de la Melbourne, Australia.

„Merg în lume luna viitoare să învăț. Nu am timp sau loc pentru goluri. Dacă ajung în finală, grozav. Dacă obțin medalii, chiar mai bine, dar nu îmi propun neapărat asta. „Voi învăța de la cei care sunt mai buni decât mine în cursul scurt, ca să pot decât să devin mai bun și să concurez la un moment dat cu ei”, a spus Popovici. digisport.

David Popovici a devenit o senzație de înot în timpul verii, când a câștigat finala de 200 de metri liber la IAAF Campionatele Mondiale pentru adulți de la Budapesta. De asemenea, a stabilit un nou record mondial de juniori.

[email protected]

(Sursa imagine: pagina oficială de Facebook a lui David Popovici)

READ  Startup-ul românesc de marketing digital dezvăluie planuri de dezvoltare după o finanțare de 600.000 de euro