mai 4, 2024

Djokovic se luptă pentru a ajunge în optimile de finală la US Open

Un tenace Novak Djokovic a supraviețuit unei sperii de la US Open, când a venit din două seturi pentru a-l învinge pe sârbul Laslo Dirije cu 4-6, 4-6, 6-1, 6-1, 6-3 vineri și a avansat în clasament. runda a doua.. Runda a patra la Flushing Meadows.

Pe frânghii, Djokovic, așa cum a făcut de atâtea ori înainte, a smuls victoria din fălcile înfrângerii în fața unei mulțimi record în interiorul Arthur Ashe Arena.

A fost pentru a 38-a oară când Djokovic câștigă un cinci setter și îl menține pe jucătorul de 36 de ani în căutarea unui al patrulea titlu la US Open, care ar egala recordul de 24 de titluri de Grand Slam al Margaret Court.

Djokovic a arătat solid în primele două meciuri, pierzând doar 11 meciuri în victorii mari în fața francezului Alexandre Mueller și spaniolului Bernabé Zapata Mirales, dar compatriotul de pe locul 32 s-a dovedit a fi un test mult mai dur.

Cei doi sârbi s-au mai ciocnit o singură dată înainte, la Belgrad anul trecut, dar erau semne la acea vreme că Jerry era periculos, deoarece meciul avea nevoie de trei seturi și două tiebreak-uri înainte ca Djokovic să obțină victoria.

Jiri i-a spus lui Djokovic că va face același lucru vineri, când a spart capul de serie pentru a începe meciul și apoi și-a ținut nervii pe tot restul setului pentru a lua un avans neașteptat și meritat cu 1-0.

Confruntându-se cu unul dintre cei mai mari jucători ai tuturor timpurilor, sub luminile strălucitoare ale celor mai mari etape de tenis, un Derry serios nu a putut fi zdruncinat în timp ce a crescut presiunea cu încă o pauză pentru a lua conducerea cu 4-3 în al doilea set în drumul său către 2-0. Bullets care l-au lăsat uimit pe Arthur Ashe Stadium.

READ  România extinde restricțiile de zbor de-a lungul graniței cu Ucraina

Djokovic nu a fost lipsit de ocazii, dar nu a profitat de ocaziile pe care le-a avut până când a căzut într-un corner.

Cu publicul încă entuziasmat, Djokovic a ieșit în al treilea set cu puterea și energia pe care le-a lipsit în primele două seturi, rupând serviciul lui Jerry cu prima ocazie și apoi avansând din nou cu 4-0 în drumul său spre a reduce diferența la 2-. 1.

Cu jocul lui Giri arătând fisuri, Djokovic a apăsat din nou pentru a deschide setul al patrulea cu un voleu puternic al jucătorului de 36 de ani.

Dar Jerry nu a terminat imediat cu o pauză, pregătind scena pentru un al treilea meci maraton, în care Djokovic a recăpătat controlul cu o nouă pauză.

Mișcarea ucigașă a lui Djokovic a măturat următoarele șase jocuri pentru a câștiga setul al patrulea și a prelua conducerea cu 2-0 în setul al cincilea decisiv pe care nu s-ar fi predat niciodată.