mai 2, 2024

Doliul Mayei o depășește pe Cirstia în scurt timp înainte de a ploua

LONDRA (Reuters) – Beatrice Haddad-Maya a intrat sâmbătă în turul al patrulea de la Wimbledon, pentru prima dată în carieră, cu o victorie cu 6-2, 6-2, în fața Soranei Cîrstea, cu un minut înainte ca jocul să fie suspendat din cauza ploii. .

Haddad Maia, care a devenit prima braziliancă care a ajuns în top 10 al clasamentului WTA, după ce în urmă cu o lună a fost semifinalistă la Roland Garros, a scăpat de blocuri într-o dimineață înnorată pentru a transforma 2 pauze devreme și a obținut 3 puncte. 0 plumb.

Se auzea Cirstea îndemnându-se să „lupte, lupte, lupte” și, deși a ripostat cu o pauză proprie, Hadad Maya a atacat serviciul roman mai slab pentru a sparge din nou și a servi primul set.

Incapabil să egaleze puterea mai mult doliu pe Maya în sprinturi lungi, o Cîrstea frustrată a discutat cu antrenorul ei între meciuri în timp ce căuta răspunsuri, dar a găsit puține soluții, deoarece brazilianca conducea cu 4-0 în setul doi.

Românca în vârstă de 33 de ani a recuperat o lovitură de colț în setul al doilea, când a provocat o rară greșeală neforțată din lovitura dreaptă a lui Haddad, Maia, înainte de a-l servi pentru a rămâne în meci.

Dar acest lucru nu a făcut decât să întârzie inevitabilul, deoarece Haddad Maya a trecut cu Cerstea în ultimul ei meci și și-a asigurat victoria la primul ei punct de meci. Și chiar în timp ce ploua, jucătorii s-au adăpostit sub cerul cenușiu al Londrei.

Raportare suplimentară de către Rohith Nair în Bengaluru; Editare de Hugh Lawson

Standardele noastre: Principiile de încredere Thomson Reuters.