mai 3, 2024

Emma Raducano câștigă 516.107 $ fără a juca evenimentul

Emma Raducano s-a chinuit să-și găsească fosta strălucire la US Open 2021, când a câștigat întregul turneu ca calificare. Dar, deși a fost inconsecventă și predispusă la răni de la Flushing Meadows, această performanță în Marele Măr i-a câștigat o mulțime de bani. Britanica suferă în prezent de o problemă la încheietura mâinii și, prin urmare, nu joacă la Wimbledon. Cu toate acestea, ea va câștiga mai mult decât orice altă jucătoare britanică la încheierea evenimentului.

În Daily Mail, Răducanu este pus să grebleze 516.107 USD în oferte de sponsorizare. Cu alte cuvinte, puțin peste 172.000 de dolari pe săptămână. Chiar nebun. Deoarece are rădăcini englezești, canadiene, chineze și române, tânăra a fost susținută în toată lumea.

O altă britanică faimoasă în tenisul feminin, Katie Poulter, ar putea câștiga mai mult de 400.000 de dolari dacă ar ajunge în sferturile de finală. Dar ea se confruntă cu numărul trei mondial și campioana apărătoare Elena Rybakina în turul al treilea, ceea ce este o sarcină foarte dificilă în sine. Rybakina este una dintre cele mai calificate jucătoare din Turul WTA.

Singurul titlu în carieră al Emmei Raducano a venit la US Open și a ajuns în turul al patrulea la Wimbledon și în 2021. În afară de asta, ea a avut puțin succes. Cel mai înalt clasament al său este pe locul 10 în lume, dar în acest moment este pe locul 132.

Raducanu are contracte de sponsorizare cu Nike, Tiffany and Co. și Evian, British Airways și alții. Deși un flux de numerar constant este plăcut, nu există nicio îndoială că tânăra de 20 de ani i-ar plăcea să se întoarcă în turneu și să arate că este mai mult decât o minune cu o lovitură.

READ  Katie Ledecky a câștigat proba de 1500 m liber la înot mondial, stabilind recordul pentru cea de-a 20-a medalie