mai 7, 2024

Egiptul și România sunt stabile la Riad

Egiptenii Abdelrahman Abdelwahab și Saeed Youssef au fost cei mai de succes jucători la ITTF Saudi Arabia Para Open 2023 de la Riad, joi, 10 august, alături de românca Iona-Monica Tebilia.

Abdelrahman Abdelwahab a obținut titlul masculin de simplu clasa 10, în timp ce japonezul Arupuwahirokazu Tadishi a câștigat aur la dublu masculin clasa 18, iar Iona-Monica Tebilia a câștigat premiul I la dublu mixt clasa 20.

Victoria i-a oferit lui Arupuwahirokazu Tadishi al doilea titlu, după ce a câștigat clasa a 8-a la simplu băieți cu o zi mai devreme.

Între timp, pentru Iona-Monica Tebilia își completează trilogia. Anterior, ea a făcut echipă cu indianca Devyani Valhe pentru a câștiga clasa 20 de dublu feminin, după ce a câștigat titlul de simplu feminin clasa 7-10 în ziua precedentă.

Trei titluri pentru Abdelraham Abdelwahab (Foto: Comitetul Local de Organizare)

În mod similar, nici Syed nu l-a oprit pe Yusuf. După ce a câștigat la simplu masculin cu 6–7, a câștigat la dublu masculin categoria 14 împotriva lui Zaza Al-Shammari din Arabia Saudită, alături de compatriota Hannah Hammad la categoria 14 de dublu mixt.

Trei titluri au revenit egiptenilor Ahmed El-Mahsi, Sameh Eid și Fayza Mahmoud, două țării gazdă Mariam Almirizl, irakianului Rusul Al-Waili și slovacei Alena Kanova.

Ahmed El-Mahsi a câștigat titlul de dublu masculin cu Munahi bin Lipda din Arabia Saudită înainte de a se asocia cu Zahra Al-Dala din Arabia Saudită la dublu mixt clasa 4, înainte de a se bucura de același succes în dublu mixt clasa 4.

Într-o întorsătură puțin diferită, Same Ede a făcut echipă cu nigerianul Esau Okungunle pentru a câștiga aurul la dublu masculin clasa 8, după ce a câștigat aurul la simplu clasa 4 masculin la începutul zilei.

READ  O recenzie asupra roboților colaborativi în producție
Același Eid două subiecte (Foto: Comitetul Local de Organizare)

Pentru a nu fi umbrită de colegii săi a fost Faiza Mahmoud, câștigătoarea clasa 5 de simplu feminin, care a făcut echipă cu egipteanul Hassan Dolba la dublu mixt clasa 10; Mariam Almirizl a adăugat aurul în clasa a 5-a feminin de dublu alături de egipteanca Fawzia El-Shami, după ce și-a asigurat titlul de simplu feminin clasa 1.

Rusul Al-Waili, care a câștigat clasa a 4-a feminin la simplu, a făcut echipă cu Khalia Al-Anasi din Arabia Saudită în clasa a 10-a feminin dublu. Alena Kanova, câștigătoarea clasa 2-3 de simplu feminin, și-a încheiat călătoria la Riyadh câștigând aurul la dublu mixt clasa 7 alături de colegul de echipă Boris Travnicek.

Adăugând titlurile, este câte unul pentru indienul Sandeep Tangi, slovacul John Riabose și camerunez Alex Djido, egipteanul Mamdouh Dhamam și Ayman Janati, la simplu masculin.

Idem pentru românca Gabriela Constantin la simplu feminin, care a câștigat clasa a VI-a.

Simplu feminin clasa 6: aur pentru Gabriela Constantin, argint pentru Camelia Chiriban, bronz pentru Hannah Hammat (Foto: Comitetul Local de Organizare)

Gabriela Constantin a început să joace pe primul loc, egalându-se pe Sandeep Tangi în clasa 1 și cu John Riabose în clasa 1. Succes așa cum a fost prezis. Într-o ordine similară, câștigătorul clasei 3, Mamduh Tamam, a deschis o procedură la clasamentul nr. 3; Cu toate acestea, succesele obținute de Ayman Zanati și Alex Dziduo nu pot fi așteptate.

Ayman Janati a câștigat clasa a 5-a, învingând în finală clasamentul de serie Hasan Dolba (5-11, 11-6, 11-2, 6-11, 11-8). A câștigat aurul la Campionatele Africane din 2019 de la Alexandria, dar are pedigree.

O situație similară a fost valabilă și pentru Alex Digito, care nu a ocupat un loc cap de serie, dar Ayman Zanati nu avea experiență internațională anterioară; El a câștigat titlul de clasa a 9-a împotriva capului de serie Hassan Hosni al Egiptului (11-5, 11-8, 10-12, 11-6).

READ  Cumpara ceasuri de mana Premium de la Eceasuri Romania

Fără îndoială surpriza întregului turneu. Alex Djido are 24 de ani, iar Hassam Hosni, 42 de ani, este un jucător cu o experiență considerabilă și o mulțime de medalii ale Campionatului African Para.

Un moment de mândrie pentru Alex Digito (Foto: (Comitetul Local de Organizare)

Jocul de la Riyadh s-a încheiat, concentrarea lui Ulsan începe acum vineri, 18 august, pentru ITTF Korea Para Open 2023, o competiție de factor 40 pentru punctele clasamentului mondial.