mai 4, 2024

Fiji pierde în fața lui Pumas și se confruntă cu Noua Zeelandă în sferturile de finală – FBC News

Echipa masculină Fiji Airways și-a pierdut grupa finală în Vancouver 7, pierzând în fața Argentina cu 24-19 într-o luptă grea pentru a pregăti confruntarea sfertului de finală cu Noua Zeelandă.

Echipa, condusă de Napoleone Bulaca, s-a trezit în defensivă încă de la primul fluier, pușii au luat avans devreme cu 10-0.

Fiji a răspuns cu o încercare a lui Jose Paterija, în timp ce au trecut de liderii Campionatului Mondial cu 7-10.

Articolul continuă după anunț

Echipa națională a fost apoi redusă la șase jucători înainte ca sirena să sune la sfârșitul primei reprize, când atacantul Jose Talakolo a fost trimis la gunoi pentru că a atacat un jucător argentinian în aer.

Argentina a marcat o încercare din lovitura de deschidere în a doua perioadă, extinzându-și avantajul la 17-7.

Jerry Matana a marcat apoi o încercare dintr-o pauză a roamingului Kaminiele Rasako, în timp ce Fiji a redus deficitul la 12-17.

Argentina a mai marcat apoi o încercare după o presiune susținută pentru a-și extinde avantajul la 24-12.

O încercare strălucitoare solo a fundașului complet înlocuitor, Pilipo Bukayaro, din partea din spate a mêței, a făcut ca Fiji să intre cu 19-24.

Cu un minut înainte de finalul meciului, Fiji s-a străduit din greu să obțină victoria, dar apărarea Argentinei a ținut ferm pentru a încheia meciul și a asigura primul loc în grupa lor.

Fiji se va confrunta acum cu Noua Zeelandă în sferturile de finală ale Cupei, astăzi, la 15:06.

În celelalte meciuri din sferturi de finală, Statele Unite vor înfrunta Marea Britanie, Samoa se va confrunta cu Argentina, iar Franța se va confrunta cu Irlanda.

READ  Prințul Harry i-a dat reginei Elisabeta un preaviz cu doar 15 minute că lipsește memorialul Prințului Filip