mai 4, 2024

Franța s-a învins cu 14-0, când olandeză, elvețiană și România se califică la Euro 2024

Kylian Mbappe a marcat sâmbătă un hat-trick în lovirea record a Franței cu 14-0 împotriva Gibraltarului, cu 10 jucători, sâmbătă, în timp ce Olanda, Elveția și România și-au rezervat locurile la Euro 2024.

Les Bleus au stabilit un nou record de victorie în calificările europene și un record național la Nisa.

Un autogol al lui Ethan Santos și Marcus Durham a deschis deja porțile înainte ca Warren Zaire-Emery, în vârstă de 17 ani, să înscrie.

Mijlocașul PSG a fost forțat să plece cu o accidentare la gleznă, dar aceasta a fost ultima contribuție a lui Jair-Emery ca cartonaș roșu pentru Santos, după 18 minute, care le-a permis finaliștilor Cupei Mondiale să fugă.

Penalty-ul lui Mbappe a făcut 4-0, iar Jonathan Glass, Kingsley Coman și Youssef Fobana au marcat înainte de pauză.

Adrien Rabiot, Koeman din nou și Ousmane Dembele au trecut apoi peste scoruri, când Mbappe a lovit de două ori pentru a-și sigila hat-trick-ul cu stil.

Căpitanul Franței, Dale Coleing, a marcat cel de-al 300-lea gol din carieră din interiorul reprizei din Gibraltar, la vârsta de 24 de ani.

Olivier Giroud a coborât apoi de pe bancă pentru a marca ultimele două goluri pentru a se asigura că cărțile de istorie au fost rescrise.

„Am făcut totul pentru a produce acest scor. Aceasta este ambiția acestei echipe”, a spus căpitanul Franței, Didier Deschamps.

„Redus la 10 [men]„Le e greu cu 11 deja, dar chiar dacă am fost totuși buni, asta nu ne ia credit, este vorba de respectarea adversarului la fel de mult, cât de mult să înscriem”, a adăugat Deschamps. „Paisprezece nu e rău. „

READ  Acceptarea cererilor studenților pentru plasarea de primăvară/vară în România

O victorie cu 1-0 în fața Republicii Irlanda a fost suficientă pentru a se asigura că olandezii s-au alăturat Franței în calificarea din Grupa B.

Unitatea puternică a lui Wood Wekhorst a despărțit echipele la Amsterdam, cu ultimul meci al șefului irlandez Stephen Kenny la conducere.

„În cele din urmă, este vorba despre câștigarea meciului. Știm că avem nevoie de cele trei puncte pentru a ne califica astăzi direct acasă cu propriii noștri fani”, a spus atacantul olandez Cody Kakpo.

„Am creat o mulțime de ocazii, ocazii, dar trebuie să înscriem mai multe goluri și să fim mai rafinați în ultima treime”.

România a ajuns la al doilea turneu major din 2008, punând capăt șanselor automate de calificare ale Israelului cu o victorie cu 2-1.

În ciuda faptului că a fost forțat să joace acasă în Ungaria din cauza conflictului în curs dintre Israel și Hamas, Israelul a luat conducerea două minute mai târziu prin Eran Zahavi.

Dar România a revenit rapid la egalitate prin George Puskas și datorită lui Iannis Hagi, fiul lui Giorhe Hagi, care a inspirat faimoasa alergare a românilor la sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1994.

Elveția s-a calificat și ea în ciuda faptului că a fost ținută acasă cu 1-1 de Kosovo.

România se află acum în pole position în Grupa I, cu un egal pe teren propriu cu Elveția, marți, suficient pentru a-și asigura primul loc.

Speranțele Țării Galilor de a avea un al treilea Campionat European la rând s-au încheiat la egalitate 1-1 cu Armenia.

READ  Prim-ministrul vietnamez se întâlnește cu președintele României

Oamenii lui Rob Page au început ziua cu calificarea automată în mână.

Dar Țara Galilor a rămas în urmă devreme la o lovitură de Lucas Gelarayan din afara careului de la Erevan.

Un autogol al lui Nair Dignisyan a egalat oaspeții înainte de pauză, dar Țara Galilor nu a reușit să găsească un câștigător și a lăsat Croația să scape.

Semifinaliștii Cupei Mondiale din 2022 au ajuns pe locul doi în Grupa D cu o victorie cu 2-0 în Letonia, când Lovro Major și Andrej Kramaric au marcat în primele 16 minute.

Țara Galilor trebuie să învingă Turcia deja calificată la Cardiff marți și speră că Croația nu poate învinge Armenia acasă.

Actualizat: 19 noiembrie 2023, 4:56