mai 8, 2024

Gimnasta română în vârstă de 14 ani a câștigat argintul la Campionatele Mondiale de juniori

Gimnasta română Amalia Lissu, în vârstă de 14 ani, a terminat pe locul secund la Campionatele Mondiale de juniori de la Cluj-Napoca.

Lică a deschis competiția cu dispozitivul cu cerc, primind un punctaj de 30.900, care i-a asigurat locul doi. A fost învinsă de gimnasta israeliană Alona Franco, care a marcat 31.600 de puncte. Gimnasta uzbecă Anastasia Saraneva a completat podiumul cu un scor de 30.850.

La capătul panglicii, Amalia Lissu și-a arătat eleganța și acuratețea, ocupând locul patru cu un scor de 28.150 de puncte. Titlul de campioană mondială a fost câștigat de poloneza Liliana Lewinska, cu un total de 29.600 de puncte, în timp ce gimnasta bulgară Nicole Todorova a câștigat medalia de argint, cu un total de 29.400 de puncte. Gimnasta uzbecă Michelle Nesterova a câștigat medalia de bronz cu un scor de 28.950 de puncte.

Lewinska și-a continuat dominația în finala cluburilor, luând aurul cu un scor impresionant de 30.950 de puncte. Din păcate, Lică a avut o eroare ușoară care l-a făcut să termine pe locul cinci cu un scor de 28.850 de puncte.

În proba de grupă cu cinci corzi, România (Ariana Alexandru, Andra Krenic, Karina Krenic, Andrea Nastasou, Alexandra Pătrascu, Eva Vinco) s-a clasat pe locul cinci cu 28.700 de puncte. Israelul a câștigat medalia de aur, Bulgaria argintul, iar Azerbaidjanul a luat bronzul.