mai 6, 2024

Golul târziu al lui Mohamed Elyounoussi a refuzat victoria bărbaților lui Steve Clarke

مدرب اسكتلندا ستيف كلارك في هامبدن الليلة <i>(Imagine: PA)</i>” bad-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/Vv_m1juhgYIDcLqkqbIksg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/media.zenfs.com/en/968fland_en/ro/98fland_en/ d7f3a97ebe30bcd38e” src = „https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/Vv_m1juhgYIDcLqkqbIksg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/herald3598bf735918b735998b7354998 97ebe30bcd38e”/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Antrenorul Scoției, Steve Clarke, este la Hampden în această seară (Foto: Autoritatea Palestiniană)

Scoţia Ei nu au reușit să-și încheie runda de patru meciuri fără victorii sau să încheie campania lor impresionantă de calificare la Euro 2024 la Hampden în această seară, când au fost ținuți la egalitate 3-3 de către vizitatori. Norvegia.

Managerul echipei naționale Steve Clarke, a cărui echipă s-a calificat în finală Germania Înainte de a juca două meciuri în prima grupă luna trecută, a ratat câțiva jucători cheie din cauza accidentărilor și a fost forțat să prezinte o formație de start slabă.

Uneori se arăta. Oamenii lui Stale Solbakken au luat conducerea de două ori, mai întâi prin Aaron Dunham și apoi prin Jurgen Larsen. dar John McGinn A marcat un penalty, Leo Ostegaard a pus mingea în propria plasă din cornerul lui Scott McTominay, iar Stuart Armstrong a pus gazdele în avantaj.

Cu toate acestea, Mohamed Elyounoussi, fostul jucător al Celticului împrumutat, care se află acum la Copenhaga, a ieșit de pe bancă și a egalat pentru Norvegia cu patru minute rămase de la cros.

După pierderi la Anglia, Spania Și Franţa Remiza cu Georgia a fost o concluzie foarte dezamăgitoare pentru Clark. El este dornic ca Scoția să înceapă să creeze un impuls înaintea turneului. Cu toate acestea, să-și vadă echipa mergând cu două în urmă și mergând înainte l-ar fi încântat foarte mult.

Cu toate acestea, aceasta a fost o noapte pentru Armata Tartanului pentru a aduce un omagiu eroilor lor pentru atingerea scopului lor, nu pentru a deplânge neajunsurile. Cei 48.183 de suporteri ai echipei gazdă au fost obligați. În pământul aglomerat era o atmosferă de sărbătoare clară, chiar dacă era cauciuc mort.

READ  Jucătorii Ligii Campionilor părăsesc terenul după presupus rasism: NPR

Suporterii echipei gazdă au rămas în interiorul stadionului mult timp după ce arbitrul român Horatio Visnic a sunat fluierul final, în timp ce căpitanul McGinn și colegii săi au făcut o plimbare de onoare și strigăte de „Da, domnule, pot dansa” au răsunat peste sistemul de sonorizare. Iată câteva puncte de discuție de la întâlnire.

Al doilea cel mai bun

Clarke nu a fost îngrijorat de faptul că Scoția a câștigat meciul cu două goluri clare, terminând calificările la Euro 2024 ca cea mai bună echipă pe locul doi și asigurându-și un loc în Potul doi, când tragerea la sorți este făcută sâmbătă la Hamburg, când a vorbit înainte de meci. conferință de presă sâmbătă după-amiază.

Prin urmare, nu va fi prea deranjat de scorul final de la finalul celor 90 de minute. O privire rapidă asupra nivelului echipelor care vor avansa în Potul 3 arată exact de ce. Nu există victorii ușoare în internaţional Fotbal Ar fi lipsit de respect și prezumție ca un manager să-și trimită echipa la victorie cu o anumită marjă.

Dezechilibrat la stânga

Clarke a făcut patru schimbări la echipa care a intrat joi seară pe terenul de la Tbilisi. Jack Hendry l-a înlocuit pe Ryan Porteous în jumătatea centrală, Kenny McLean și Armstrong luând conducerea Billy Gilmore Și Ryan Christie Și Jacob Brown El a fost preferat față de Lyndon Dykes în atac.

Vederea lui McLean pe partea stângă a liniei de trei sferturi nu va fi bine primită de oaspeți: mijlocașul Norwich City a ieșit de pe bancă și a marcat un câștigător la prelungiri împotriva lor la Oslo în iunie anul trecut.

READ  Compozitorul din Pittsburgh creează o nouă partitură pentru clasicul horror tăcut

dar Orasul Manchester aripă Oscar Pope S-a revoltat pe flancul drept. El a depășit cu mult pe McLean și pe fundașul stânga al Celtic, Greg Taylor. Ambele goluri ale Norvegiei în primele 45 de minute au venit din această parte.

McLean, așa cum a arătat în Norvegia vara, este un om util în echipa națională. El a atins lovitura de colț a lui McTominay, pe care Ostegaard l-a întors din greșeală pe lângă Egil Selvik. Dar el nu merită să fie înaintea unor oameni ca Christie sau McGinn în acest ghid. El a fost înlocuit de Lewis Ferguson cu 20 de minute înainte de finalul meciului.

Taylor, care nu a avut cea mai bună seară în tricoul bleumarin, trebuie să-și ridice semnificativ jocul pentru a-și asigura un loc în avionul spre Germania. dacă Andy RobertsonKieran Tierney și Aaron Hickey În formă, și se spera și se așteaptă că vor fi, el va rămâne acasă.

O oportunitate maro

Egalizarea lui Lawrence Shankland în timpul prejudiciului împotriva Georgiei, la Dinamo Arena, la mijlocul săptămânii, a stârnit un val de dezbateri dacă căpitanul Hearts, care a fost trecut cu vederea în echipa inițială, merită mai mult timp de joc și poate că merită un început.

Dar omul care a intrat doar când Che Adams a fost nevoit să se retragă era pe bancă când a început meciul în această seară. Jacob Brown Orașul Luton A avut ocazia să arate de ce este capabil și a debutat.

Atacantul cu opt selecții, spre deosebire de Shankland, nu a reușit să găsească fundul fileului pentru noua sa patrie. Poate scăpa de semn în acest meci fără sens? Din păcate, nu a putut. A lucrat neobosit cu serviciile limitate pe care le-a primit de la cei din spatele lui și nu a făcut niciodată vreun rău.

READ  Faceți cunoștință cu ciclistul paralimpic, care este, de asemenea, un oficial al guvernului român

Shankland a intervenit la moarte, în timp ce Scoția a împins pentru victorie. Dar Adams și Lyndon Dykes, care l-au înlocuit pe Brown în repriza a doua, rămân cei mai buni atacanți pe care Clarke îi are la dispoziție.

Rata de înregistrare

McGinn a marcat șapte goluri pentru Scoția în preliminariile la Euro 2020. Dar trei dintre ele au venit împotriva San Marino. De asemenea, Steven Fletcher a jefuit multe în timpul încercării nefaste a echipei naționale de a ajunge în finala Euro 2016 în urmă cu patru ani. Dar atacantul a marcat un hat-trick împotriva Gibraltarului înainte și înapoi.

În campania Euro 2024, Manchester United Mijlocașul McTominay a înscris bretele împotriva Ciprului și Spaniei acasă și a marcat împotriva Georgiei acasă și în deplasare, precum și împotriva Ciprului în deplasare. Așadar, nu și-a adunat numărul impresionant împotriva echipelor mai mici.

Nu au fost goluri pentru bărbatul care se califică să joace pentru această țară prin tatăl său în această seară. Cu toate acestea, el și-a produs forma obișnuită înaltă alături de Callum McGregor de la Celtic, care a fost premiat cu Man of the Match, în formația aleasă de Clarke 4-2-3-1 și a egalat recordul scoțian de lovituri pentru campania de calificări cu al doilea său din opt.

Dacă a doua repriză uluitoare împotriva Spaniei de la Sevilla ar fi permis să rămână în picioare.