iulie 5, 2022

Halep navighează în Birmingham

Dart căuta sferturile de finală pentru a doua oară la rând după ce le-a învins pe Donna Vekic și Camila Giorgi la Nottingham săptămâna trecută în drum spre sferturile de finală.

Cu toate acestea, Halep a ilustrat decalajul în separarea celor doi într-o întâlnire în optimile de finală cu Dart, în timp ce a sărit la o victorie 6-3 6-2 în timp ce se pregătește să încerce să recupereze titlul de la Wimbledon pe care l-a câștigat în 2019.

Ea se va confrunta cu o altă cap de serie britanică, Katie Poulter, care a învins-o pe Caroline Garcia în seturi drepte. Conaționala lui Halep, Sorana Kirstia, a învins-o pe Alexandra Krunic, în timp ce au fost victorii pentru Georgi, Chang Shuai și Vekic.

La German Open, a patra cap de serie Karolina Pliskova a avut nevoie de 2 ore și 11 minute pentru a o învinge pe fosta campioană la US Open, Bianca Andreescu.

Cehia a trecut printr-un set al treilea maraton care a avut un tiebreak, Pliskova s-a prăbușit cu 3-1 în al treilea set, câștigând cu 6-4, 2-6, 7-6 (9-7).

Pliskova a spart-o pe Andreescu pentru a egala 5-5 și apoi a salvat două puncte de break în jocul ei de după serviciu, înainte de a transforma a treia ei punct de meci în tiebreak.

A fost prima victorie completă a lui Pliskova în fața lui Andreescu, iar singurul ei succes anterior a fost retragerea ei la finala WTA 2019.

„Bianca este desigur o adversară foarte puternică, chiar îți poate oferi orice”, a spus Pliskova după meci. „Chips-uri, pot juca rapid, pot oferi servicii foarte bune, pot accesa rețeaua.

„Așa că cred că a fost puțin din toate în acest meci. Sunt atât de mândru că am reușit să schimb jocul, pentru că pierdeam în setul al treilea. Am crezut că a fost puțin mai bine în al doilea și al treilea. seturi, dar am rămas acolo și am luptat și am avut șansele la final.”

READ  A 8-a zi de deschidere franceză | Reuters

Coco Gauff, vicecampiona de la French Open, a avut momente mai ușoare în meciul de deschidere de la Berlin, învingând-o pe Anne Lee cu 6-2, 7-6 (7-2).

Maria Sakkari a învins-o pe Daria Savile cu 6-1, 7-5, iar Daria Kasatkina a revenit dintr-un set mai jos pentru a le elimina pe Ekaterina Alexandrova cu 5-7, 6-1, 6-1 și pe Aleksandra Sasnovic în fața Andrea Petkovic 6-4, 6- 4.