aprilie 26, 2024

Halep navighează în Birmingham

Dart căuta sferturile de finală pentru a doua oară la rând după ce le-a învins pe Donna Vekic și Camila Giorgi la Nottingham săptămâna trecută în drum spre sferturile de finală.

Cu toate acestea, Halep a ilustrat decalajul în separarea celor doi într-o întâlnire în optimile de finală cu Dart, în timp ce a sărit la o victorie 6-3 6-2 în timp ce se pregătește să încerce să recupereze titlul de la Wimbledon pe care l-a câștigat în 2019.

Ea se va confrunta cu o altă cap de serie britanică, Katie Poulter, care a învins-o pe Caroline Garcia în seturi drepte. Conaționala lui Halep, Sorana Kirstia, a învins-o pe Alexandra Krunic, în timp ce au fost victorii pentru Georgi, Chang Shuai și Vekic.

La German Open, a patra cap de serie Karolina Pliskova a avut nevoie de 2 ore și 11 minute pentru a o învinge pe fosta campioană la US Open, Bianca Andreescu.

Cehia a trecut printr-un set al treilea maraton care a avut un tiebreak, Pliskova s-a prăbușit cu 3-1 în al treilea set, câștigând cu 6-4, 2-6, 7-6 (9-7).

Pliskova a spart-o pe Andreescu pentru a egala 5-5 și apoi a salvat două puncte de break în jocul ei de după serviciu, înainte de a transforma a treia ei punct de meci în tiebreak.

A fost prima victorie completă a lui Pliskova în fața lui Andreescu, iar singurul ei succes anterior a fost retragerea ei la finala WTA 2019.

„Bianca este desigur o adversară foarte puternică, chiar îți poate oferi orice”, a spus Pliskova după meci. „Chips-uri, pot juca rapid, pot oferi servicii foarte bune, pot accesa rețeaua.

READ  NOVOMATIC România va participa la Entertainment Arena Expo - știrile din industria europeană a jocurilor de noroc

„Așa că cred că a fost puțin din toate în acest meci. Sunt atât de mândru că am reușit să schimb jocul, pentru că pierdeam în setul al treilea. Am crezut că a fost puțin mai bine în al doilea și al treilea. seturi, dar am rămas acolo și am luptat și am avut șansele la final.”

Coco Gauff, vicecampiona de la French Open, a avut momente mai ușoare în meciul de deschidere de la Berlin, învingând-o pe Anne Lee cu 6-2, 7-6 (7-2).

Maria Sakkari a învins-o pe Daria Savile cu 6-1, 7-5, iar Daria Kasatkina a revenit dintr-un set mai jos pentru a le elimina pe Ekaterina Alexandrova cu 5-7, 6-1, 6-1 și pe Aleksandra Sasnovic în fața Andrea Petkovic 6-4, 6- 4.