aprilie 26, 2024

Henderson nu este prea îngrijorat de penalizarea penalității împotriva României pentru a se pregăti pentru deschiderea Angliei Euro 2020 împotriva Croației

Bărbatul din Liverpool a dispărut de la fața locului, spunând că este gata să ia măsuri pentru a înfrunta Croația

Căpitanul Angliei, Jordan Henderson, spune că nu este „prea îngrijorat” de lipsa unui penalty în victoria României cu 1-0.

Lovitura de la minutul 68 al lui Marcus Rashford a dat victoria celor trei lei pe stadionul Riverside.

Între timp, Henderson a ratat 12 metri după ce a ieșit de pe bancă pentru a juca primul său meci de fotbal din februarie.

ce a spus?

„Am fost optimist, dar este o salvare bună, nu este o penalizare mare, este o înălțime bună pentru portar, dar nu-mi pasă prea mult. Ar fi fost frumos să readuc un gol înapoi”, a spus Henderson, adăugând că are încă nu a marcat pentru țara sa. BBC Radio5.

„Există emoție, dar antrenamentele din această săptămână au fost foarte intense, băieții sunt concentrați, profesioniști în sport, dar vom face ceea ce trebuie să facem. Vom fi gata pentru primul joc.”

Imaginea de ansamblu

Henderson și-a făcut prima apariție de la întoarcerea la Liverpool, într-o înfrângere cu 2-0 în Premier League împotriva Everton, pe 20 februarie.

El licită să se întoarcă la condiții fizice complete la timp pentru a participa la campania Euro 2020 din Marea Britanie, în care vor înfrunta Croația, Scoția și apoi Republica Cehă în faza grupelor.

Având în vedere acest lucru, cele 45 de minute pe care le-a jucat împotriva României au fost un exercițiu util pentru restabilirea condiției fizice.

„Mă simt atât de bine, am fost fericit că m-am întors pe teren. Am venit la 45 de minute după un timp, a fost atât de distractiv și a fost atât de bine în timpul jocului”, a spus el.

READ  FM: România este interesată să extindă legăturile cu Azerbaidjanul - Azerdak

„Sunt mulțumit de asta și mai am o săptămână de antrenament până la primul joc, așa că sper să mă pot recupera mai bine.

„Nu trebuie să-mi asum niciun risc cu prietenia austriacă. M-am antrenat din greu cu echipa Angliei. Nu m-am simțit 100% mergând la acel joc. Am considerat că România este cel mai bun lucru de pregătit pentru joc. Am simțit Ei bine, a fost important. „

Anglia va juca Croația la Wembley duminică, 13 iunie.