aprilie 27, 2024

Înotatorul Zirk stabilește un nou record în Estonia, dar ratează finala mondială | Știri

Înotatorul Zirk stabilește un nou record în Estonia, dar ratează finala mondială |  Știri

Totuși, performanța de doborâre a recordului a lui Zirk nu a fost suficientă pentru a-i câștiga un loc în finală, Estonia ocupând locul 11 ​​la general.

Italianul Thomas Sekon a stabilit un nou record mondial de 51,60 secunde pentru a câștiga medalia de aur în finala masculină de 100 m spate.

La 200 de metri liber masculin, românul David Popovici, în vârstă de 17 ani, a fost încoronat campion mondial, terminând cu 1.43.21, în fața sud-coreeanului Sono Hwang pe locul doi (1.44.47) și a britanicului Tom Dean, care a luat locul. Medalie de bronz. ora 1.44.98.

Americanca Katie Ledecky a câștigat aurul la 1500 m liber feminin, înregistrând 15.30,15. Americanca Katie Grimes a câștigat locul doi (15.44,89), în timp ce australianul Lanny Pallister s-a clasat pe locul trei (15.48,96).

S-a înregistrat mai mult succes pentru Statele Unite la 100 m spate feminin, Reagan Smith devenind campioană mondială cu un timp de 58.22. Canadiana Kylie Maas a câștigat locul doi cu un timp de 58.40, în timp ce americanca Claire Kerzan a ocupat locul trei cu un timp de 58.67.

Cu un timp de 1.05.93, italianca Benedetta Pelato a luat titlul feminin la 100 m bras cu cea mai mică marjă față de Germania, clasată pe locul doi, Anna Elendt (1.05.98), care a trebuit să se mulțumească cu argintul. Și Ruta Milutit din Lituania a câștigat bronzul în 1.06.02 secunde.

semi finala:

În a treia zi a Campionatelor Mondiale de înot de la Budapesta, Ungaria, Estonia Krigor Zirk și Alexa Gold au intrat în acțiune. Zirk a stabilit un nou record în Estonia de 1,5613 în runda preliminară la 200 m fluture masculin pentru a-și asigura un loc în semifinale în această seară.

READ  Organizația de caritate pentru protecția animalelor a strâns 35.000 de lire sterline pentru a ajuta animalele de companie ale refugiaților ucraineni

Zirk, care a doborât recordul cu 50 de milisecunde în Estonia, a terminat pe locul al treilea, cu mult în spatele deținătorului recordului mondial Christoph Milak și americanului Trenton Julian. Timpul lui Zirk a fost suficient pentru a-l plasa pe locul nouă în general pentru tur, în timp ce Milac a fost cel mai rapid în calificări cu un timp de 1.54.10.

Meciurile de semifinale masculin fluture vor începe în această seară la ora 20:35 și pot fi urmărite în direct pe portalul sportiv ETV2 și ERR.

La 200 m liber feminin, Alexa Gold a terminat pe locul nouă în calificări cu un timp de 2.03,46, ceea ce înseamnă că estona a ratat un loc în semifinale. Aurul s-a clasat pe locul 28 la general, cu 4,56 secunde în urma timpului necesar pentru a ajunge pe ultimul loc în semifinale. Junxuan Yang din China a stabilit cel mai rapid timp în calificări, terminând cu 1.56.58.

Înainte de cursă:

Alexa Gold, care a terminat duminică pe locul 29 la proba feminină de 100 m spate, va concura luni la proba de 200 m liber. Aurul va concura în runda a cincea, care începe la ora 10.33.

Medalia de aur se confruntă cu o concurență acerbă din partea lui Siobhan Hogi din Hong Kong, care a luat două arginti la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, și a de șapte ori medaliat canadian Benny Oleksiak, care vor apărea ambii în aceeași selecție cu estonia.

După ce a terminat sâmbătă pe locul 20 la proba de 400 m liber masculin, Krigor Zirk va reprezenta astăzi Estonia la proba de 200 m fluture. Zirk începe în runda a cincea la 10.52, unde se confruntă cu deținătorul recordului mondial și favoritul publicului, Kristof Milak din Ungaria.

READ  Grupul a reușit să controleze condițiile macroeconomice dificile cu fluxuri de numerar puternice și o creștere a cotei capitalurilor proprii de 51,0%.

Dacă Gold și ministrul dvs. trec în playoff, vor continua să concureze în semifinale mai târziu astăzi. Semifinala de 200 m liber feminin începe la ora 20.15, în timp ce semifinalele de 200 m fluture masculin începe la ora 20.35.

Puteți urmări progresul înotătorilor estoni la Budapesta în direct pe portalul sportiv ETV2 și ERR, cu comentarii în limba estonă de la Helar Osila și Martin Liivamägi.

Urmăriți știrile ERR pe Facebook Si Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!