mai 5, 2024

Irlanda 82-8 România: Vedetele Johnny Sexton revin în deschiderea Cupei Mondiale de rugby a irlandezilor | Știri Rugby Union

Irlanda 82-8 România: Vedetele Johnny Sexton revin în deschiderea Cupei Mondiale de rugby a irlandezilor |  Știri Rugby Union

Johnny Sexton a marcat două încercări și a făcut șapte conversii, în timp ce Irlanda s-a năpustit la o victorie convingătoare în fața României în primul meci din Grupa B de la Bordeaux. Peter O’Mahony, Bandi Ake și Tadhg Byrne au marcat fiecare încercări, în timp ce Irlanda a câștigat cel mai mare scor anterior la Cupa Mondială.

16:44, ora Marii Britanii, duminică, 10 septembrie 2023

Johnny Sexton și-a marcat revenirea la acțiune cu două încercări, când Irlanda și-a început campania la Cupa Mondială de rugby cu o victorie record cu 82-8 în fața României în meciul de sâmbătă din Grupa B de la Bordeaux.

Campionii celor șase Națiuni au fost uimiți devreme când Gabriel Rubano a încheiat un contraatac timpuriu pentru a pune România în avantaj cu o încercare neconvertită, dar Irlanda a fost aproape complet din acel moment, când și-a înregistrat cea mai mare victorie la Cupa Mondială.

Jamison Gibson-Park, Hugo Keenan, Thadhg Byrne, Bendy Ake și revenirea Johnny Sexton au încrucișat în timp ce echipa nr. 1 mondială a câștigat punctul bonus înainte de pauză, în timp ce jocul greșit al României nu a fost ajutat de Marius Simeonescu. – pus la gunoi.

Sexton, Ake și Byrne au primit cu toții a doua încercare după pauză, în timp ce un dotaj din a doua repriză de la Peter O’Mahony și simplu de la Rob Herring și Joe McCarthy au văzut Irlanda depășind cel mai bun total anterior la Cupa Mondială cu o victorie de 64-7. Namibia acum 20 de ani.

Între timp, numărul de 24 de puncte al lui Sexton îl pune în fața lui Ronan O’Gara ca marcator al Irlandei din toate timpurile și în finalele Cupei Mondiale.

Povestea jocului

Căpitanul Irlandei Sexton s-a întors din lunga sa absență pentru a-și conduce țara la a patra finală a Cupei Mondiale, în timp ce McHansen l-a înlocuit pe Robbie Henshaw pe bancă într-o schimbare târzie, după omisia sa șocantă inițială din runda a 23-a.

READ  Emma Raducanu - Last Word On Tenis Season Review

Apa verde a inundat tribunele Stadionului Bordeaux din sud-vestul înăbușitor al Franței, dar România a fost cea care a început puternic meciul. Lovitura slabă a lui Sexton a fost respinsă de Hinckley Vaovasa, iar acesta a avansat pentru a-i oferi partenerului fundașului Rubano un simplu gol în minutul al treilea.

Rezumatul scorului Irlanda 82-8 România

Irlanda: încearcă – Johnny Sexton (2), Bendy Ake (2), Tadhg Byrne (2), Peter O’Mahony (2), Jamison Gibson Park, Hugo Keenan, Rob Herring, Joe McCarthy; Transferuri: – Johnny Sexton (7), Jack Crawley (4).

Romania: Incearca – Gabriel Rubano; Penalizare:- Gabriel Rubano.

imagine:
Românul Gabriel Rubano a uimit Irlanda cu încercarea de deschidere

Irlanda și-a revenit rapid după primele momente neglijente pentru a-și afirma dominația. Gibson-Park a profitat de interacțiunea fluidă care a implicat Sexton, Ake și Gary Ringrose pentru a se arunca înainte ca Keenan să treacă pe sub stâlpi și extrema Byrne să aterizeze pe stânga.

Românul Rubano a retras unul din penalty înainte de prima pauză, dar cea de-a patra întâlnire la Cupa Mondială dintre cele două țări rareori reprezintă o amenințare reală, așa cum este reprezentată de o rafală mexicană timpurie.

Irlanda a câștigat toate întâlnirile anterioare – nouă în total – și a câștigat punctul bonus în minutul 34, când un Ake dezlănțuit a făcut un scor individual strălucitor, la scurt timp după ce fundașul român Marius Simionescu a fost faultat pentru un placaj.

Sexton s-a pus pe treabă în ultimele momente ale primei reprize, alunecând mingea sub stâlpi înainte de a depăși o lovitură pe care a suferit-o în acest proces pentru a face 33-8 la pauză.

imagine:
Tadhg Beirne a fost printre cei care au reușit două încercări pentru Irlanda

Jucătorii Irlandei au vorbit toată săptămâna despre dorința lor pentru o victorie completă de deschidere. Nedescurajați de condițiile înăbușitoare, campionii de Grand Slam ale șase Națiuni și-au extins avantajul datorită hooker-ului Herring și aripii O’Mahony pe fondul unei presări lungi.

Testul Sexton al 17-lea a adăugat un plus de luciu scorului înainte de primul pentru lock McCarthy, în vârstă de 22 de ani, iar al doilea după-amiază pentru O’Mahony a cimentat penalty-ul României.

Ake, care a fost eliminat împotriva Samoei în ultimul său meci de la Cupa Mondială, și Byrne au devenit al treilea și al patrulea jucător în verde care a marcat o dotă.

Supleantul nr. 10 Crawley a făcut figuranții din cele patru conversii ale sale, în timp ce Irlanda a trimis fără milă echipa de pe locul 19 din lume pentru a-și extinde seria record de victorii la 14 meciuri și a mulțumi cea mai mare parte a celor 41.170 de spectatori.

Jucătorii irlandezi au fost încântați să își înceapă campania la Cupa Mondială de Rugby cu o victorie cu 82-8 în fața României, cea mai mare victorie a lor vreodată în turneu.

Ce au spus ei

Antrenorul Irlandei Andy Farrell

„Evident, ceea ce s-a întâmplat inițial, a trebuit să te dai praful și să te întorci la primul loc, ceea ce cred că am făcut foarte repede”, a spus el pentru ITV.

„În prima repriză, ne-am oprit puțin fluxul din cauza lipsei de disciplină și de comunicare pe linie. Am avut o conversație bună despre asta în prima repriză și m-am gândit la fluxul, disciplina și calmul nostru în prima repriză. a doua jumătate a fost foarte grea.

Johnny Sexton a fost încântat să facă prima sa apariție competitivă în aproape șase luni, când Irlanda a învins România în deschiderea Cupei Mondiale de Rugby, în timp ce antrenorul Andy Farrell a fost încântat de performanța echipei din repriza a doua.

„Prin 80 de puncte, ar trebui să fim mulțumiți de asta.”

READ  Un atacant revine în Brazilia, dar inima lui este încă în Ucraina | Sport

În conferința sa de presă de după meci, Farrell a spus că este încântat că Sexton să-l revină „tragând din toată puterea lui”, dar nu a rezistat să-și bată joc de căpitanul său veteran, în timp ce îl sprijină pentru a face mai multă istorie în următoarele săptămâni.
Și Scoția.

„Am auzit că a doborât niște recorduri astăzi”, a spus Farrell. „Care este recordul, Johnny? Cel mai în vârstă jucător care a jucat în turneu este primul.”

„Și care este celălalt lucru, punctele marcate? Douăzeci și patru de puncte, care îl plasează chiar în spatele recordului pentru cele mai multe puncte marcate de orice jucător irlandez. Deci crezi că dacă este ales, va putea obține acel record.”

„Dar cel mai satisfăcător punct pentru noi a fost cu siguranță 60 de minute sub centura noastră și tragerea cu toți cilindrii, în formă și sănătoasă și gata să continue restul competiției.”

Jucătorul meciului Peter O’Mahony:

imagine:
Irlandezul Peter O’Mahony a fost numit omul meciului în victoria împotriva României

„A fost greu și datorită României. Ai văzut cum au strălucit și în primele două-trei minute ne-au pus în pericol. A fost semnalul de trezire potrivit pentru noi.

„Am adunat câteva etape de care am fost mulțumiți și cu siguranță ne vom întoarce și ne vom uita la unele dintre lucrurile pe care le-am lăsat acolo… dar 80 de puncte în prima noastră etapă, vom lua asta.”

Ce atunci?

Irlanda Mergeți la Nantes pentru cel de-al doilea meci din Grupa B, când se vor înfrunta Tonga Sâmbătă, 16 septembrie (20:00). RomâniaÎntre timp, el se confruntă cu deținătorii Cupei Mondiale Africa de Sud A doua zi la Bordeaux (14:00).