mai 19, 2024

Italia a învins Ucraina în calificările cruciale la Euro 2024 Spania câștigă mare și scandările fanilor României opresc jocul

Italia a învins Ucraina în calificările cruciale la Euro 2024  Spania câștigă mare și scandările fanilor României opresc jocul

Campioana Europei, Italia, a făcut un pas mare spre păstrarea titlului, marți. Spania și Belgia și-au ușurat drumul către Euro 2024. Suedia pare să nu se califice pentru prima dată în 28 de ani.

România și Kosovo au reușit să termine un joc care a fost abandonat. Pro-Serbia scandează de la suporterii de acasă din București forțând o întârziere de 45 de minute Jucătorii au fost duși înapoi în vestiarele lor pentru prima repriză.

Golurile târzii au asigurat o victorie cu 2-0 după ce România a riscat să piardă cu 3-0, deși federația națională riscă acum pedeapsă într-un dosar disciplinar UEFA.

Jocul cu miza cea mai mare al lui Mala Rasa Italia a învins Ucraina cu 2-1 Ceea ce se prefigurează a fi o cursă grea pentru a termina pe locul al doilea într-o grupă condusă de Anglia.

Cele două goluri ale mijlocașului de la Inter Milano David Fratessi în prima repriză pe terenul său de la San Siro i-au oferit noului antrenor Luciano Spalletti prima sa victorie de la egalul tensionat de sâmbătă din Macedonia de Nord.

Performanța îmbunătățită și mai dinamică a Italiei l-a văzut pe atacantul ucrainean Andriy Yarmolenko să preia conducerea înainte de pauză.

Italia și Ucraina sunt la egalitate la șapte puncte – Macedonia de Nord a învins Malta cu 2-0, dar au un program mai dur – la șase în spatele Angliei, cu care echipa lui Spalletti se confruntă luna viitoare pe stadionul Wembley.

O finală decisivă între Ucraina și Italia pe 20 noiembrie este posibilă: un loc la Euro 2024 pentru unul, iar playoff-urile din martie viitor pentru celălalt, întrucât Italiei i s-a interzis accesul la ultimele două Cupe Mondiale.

READ  Piața energiei regenerabile din România este în creștere

Imigrant Spania

Pe teren, echipa masculină a Spaniei și-a găsit un calm liniștit în contrast puternic cu furia scandaloasă care o înconjoară. Acum fostul președinte al Federației Luis Rubiales.

O victorie cu 6-0 asupra Ciprului, marți, urmată de o victorie cu 7-1 pe Georgia, vineri. Între timp, Rubiales a demisionat în cele din urmă după ce a fost suspendată de FIFA pentru agresarea sexuală a jucătoarei Jenny Hermoso la finala Cupei Mondiale Feminine din 20 august și acum este cercetată penal de procurorii spanioli.

Antrenorul Luis de la Fuente pare să fi supraviețuit postului său în ciuda relației cu Rubiales, iar jucătorii săi și-au făcut partea pentru a arăta că totul este bine cu echipa masculină din Granada.

„Sunt fericit pentru că există motive să fiu”, a spus de la Fuente, care a fost nepăsător după ce a deschis scorul pe 18. Înlocuitorul Ferran Torres a marcat de două ori.

Spania este acum la șase puncte în spatele liderului grupelor, Scoția. Spania a pierdut cu 2-0 la Glasgow în martie și îi găzduiește pe scoțieni pe 12 octombrie, înainte de a-și juca meciul în Norvegia trei zile mai târziu.

Vedetele norvegiene Erling Holland și Martin Odegaard au trecut în prima jumătate a victoriei de marți cu 2-1 în fața Georgiei, pentru a se clasa în afara primilor doi. Playoff-urile așteaptă ca plasă de siguranță pentru Norvegia.

Suedia scade

Suedia nu are opțiuni de playoff și nicio speranță de a termina în primii doi în Grupa F, urmând prost în spatele Belgiei și Austriei.

Belgia a învins cu 5-0, pe ultimul loc, Estonia, iar Suedia a pierdut cu 3-1 împotriva Austriei, ceea ce l-a determinat pe antrenorul Jan Andersen să insiste că nu va părăsi postul pe care l-a ocupat de mai bine de șapte ani.

READ  Israelul începe exercițiul de aviație la joasă altitudine deasupra României

Suedia s-a calificat la șase euro consecutiv de când a ratat ediția din 1996, dar acum se află la șapte puncte în spatele celor doi lideri, cu trei etape rămase. Următorul: oct. Să plece în Belgia pe 16.

Sărbătorile belgiene au început devreme împotriva Estoniei. Fundașul veteran Jan Vertonghen a marcat al 150-lea joc pentru Red Devils cu o lovitură de cap în minutul al patrulea.

Romelu Lukaku a marcat 77 de goluri în 110 meciuri la echipa națională, marcând de două ori în trei minute din a doua repriză. Următoarea călătorie a Belgiei în Austria pe 13 octombrie.

O cursă strânsă

Elveția, România și Israel sunt într-o luptă în trei căi pentru cele două locuri de calificare din Grupa I.

Căpitanul României, Nicolae Stanciu, s-a adresat suporterilor care au scandat un banner pe care scria „Kosovo Serbia” la începutul jocului. Declarația de independență a Kosovo față de Serbia în 2008 a fost recunoscută oficial de aproximativ 100 de țări și de majoritatea membrilor UE, cu excepția României.

Golurile târzii ale lui Stanciu și Valentin Mihaila în timpul opririi au făcut victoria și mai crucială după ce Israelul a primit și un gol în prelungiri de la Gabi Kanichovski pentru a învinge Belarus cu 1-0.

Golurile din repriza a doua de la Cedric Eaton, Granit Xhaka și Xherdan Shaqiri au ajutat Elveția să învingă cu 3-0, pe ultimul loc, Andorra.

Elvețianul urmărește România cu două puncte, cu Israelul câte un punct, cu patru meciuri rămase. Israelul găzduiește Elveția pe 12 octombrie.