aprilie 26, 2024

Karolina Pliskova și Camila Giorgi se întâlnesc în finala de la Montreal

Pliskova are o carieră cu 5-3 în fața lui Giorgi, dar italianul a învins-o pe Pliskova în meciurile din acest an, inclusiv victoria ei la Jocurile Olimpice de la Tokyo de luna trecută.

Conținutul articolului

Karolina Pliskova din Republica Cehă este cap de serie numărul 4 la Openul de tenis al Băncii Naționale a Femeilor din Canada și s-a calificat duminică în finala cu o victorie cu 6-3 6-4 asupra aromei de vârf Arina Sabalenka din Belarus.

publicitate

Adversara lui Pliskova în finală este nemărginita Camila Giorgi și și-ar imagina că Pliskova ar fi favorita față de italiană, care a învins-o pe americanca Jessica Pegola cu 6-3, 3-6, 6-1.

Nu asa de repede.

Pliskova a declarat că nu este îngrijorată de rezultate la începutul acestui an.

„Este o finală, nu am jucat niciodată într-o finală”, a spus Pliskova. „Presupun că este, de asemenea, ca un meci diferit în finală decât în ​​prima sau a doua rundă. Adică nu am nimic de pierdut. Amândoi m-au lovit. Cred că joc foarte greu săptămâna asta aici. Eu ‘ Încerc doar să fac tot posibilul și să vedem. „

publicitate

Când a fost întrebat despre lipsa ei de succes împotriva semifinalistelor neremediabile – a fost 0-4 împotriva lui Pegula anul acesta – Pliskova a spus: „Cred că au jucat bine. Sunt două jucătoare, aceste două fete. Cred că și Sabalenka, există meciuri în care poți încă Bineînțeles că faci ceva, dar poate nu prea mult. Mai ales Giorgi, cred că vrea câștigători nebuni. Dacă joacă bine, poți vedea că îi învinge pe jucătorii de top destul de ușor.

„Am făcut tot ce trebuia să fac pentru a câștiga acest meci”, a spus Pliskova, care a trimis 10 ași. „Serviciul meu a fost bun, trebuie să spun. Cred că a lipsit astăzi, poate mult. Mi-a dat și o a doua transmisie pe care am încercat întotdeauna să o convertesc.

publicitate

„Cred că mi-am folosit creierul poate un pic mai mult”, a spus Pliskova râzând. „Nu înseamnă că voi juca tenis foarte grozav aici, pentru că fiecare zi a fost cam vânt. Am avut încă adversari complet diferiți, cum ar fi să joc foarte încet până foarte repede. Am acceptat că probabil nu ar fi cel mai bun fel de a câștiga acest meci. Așa că nu am încercat să caut câștigători Crazy. Cred că probabil a mers prea departe astăzi, motiv pentru care a ratat atât de mult. ”

Sabalenka a rupt-o pe Pliskova pentru a trece la conducere cu 4-3 în setul secund, dar a dat-o de două ori pe Pliskova pentru a-i da o pauză lui Pliskova și a rupt-o din nou după două jocuri pentru a-l trimite pe Pliskova în finală.

Giorgi și Pegula au luat trasee diferite pentru a ajunge în semifinale.

READ  China călărește valul comerțului cultural

Giorgi a fost singurul jucător care a ajuns în runda a patra fără a scăpa un set, în timp ce Pegula a trecut la trei seturi în fiecare dintre meciurile sale, lăsând în urma ei trei jucători de serie.

publicitate

Giorgi a obținut o pauză timpurie în primul set și a păstrat controlul când Pegula a luat o pauză de la accidentare după ce a urmărit 4-1. S-a întors în instanță cu o răsucire la coapsa dreaptă și întrebarea a fost dacă rănirea îi va afecta mobilitatea.

Nu părea să fie o problemă deoarece Pegula a câștigat setul secund și l-a rupt pe Giorgi pentru a trece cu 1-0 în setul al treilea. Dar jocul Pegula s-a deteriorat de acolo. Giorgi a câștigat următoarele șase meciuri pentru a ajunge la prima sa finală WTA 1000.

„Cred că sunt foarte fericit pentru că astăzi a fost un meci grozav chiar dacă nu mi-am jucat meciul în setul secund”, a spus Giorgi. „Am pierdut puțin ritmul, dar apoi m-am întors și cred că al treilea set a fost grozav.”

Când a fost întrebat despre confruntarea cu Pliskova, Giorgi a spus că își va juca jocul și va vedea ce se întâmplă, dar a prezis că va fi un „meci grozav”.

publicitate

Va fi conținut canadian în finala de dublu, echipa a cincea cap de serie Gabriela Dabrowski din Ottawa, brazilianul Luisa Stefani și a șasea cap de serie Darija Jurac din Croația și Andrea se vor confrunta.
Klipak din Slovenia. În semifinale, Dabrovsky și Stephanie au învins-o pe Elena Rybakina din Kazahstan și pe Veronika Kudermova din Rusia cu 6-2 6-3.

READ  Știri despre transferul fotbalului scoțian: 6,7 milioane de lire sterline pentru ținta Rangers, duoul Celtic pe punctul de a ieși, atacantul Everton la Hearts, Ibrox accidentat

În altă ordine de idei, Leila Annie Fernandez, în vârstă de 18 ani, a învins-o pe românca Irina Camelia Pejo cu 6-3 6-3 în prima rundă de calificare pentru WTA 1000 Western and Southern Open. O va întâlni duminică pe cealaltă româncă, Elena Gabriella Ross, pentru un loc în extragerea principală.