aprilie 28, 2024

Ledecky revine în acțiune după o confruntare epică de 400 m

Katie Ledecky a înotat cu viteză maximă la 1.500 m liber feminin la Campionatele Mondiale de luni (Yichi Yamazaki)

Katie Ledecky a revenit în acțiune cu cel mai rapid timp la Campionatele Mondiale de 1.500 m stil liber luni, a doua zi dimineață, după ce a ajuns pe locul doi după Ariarn Titmus într-o căldură epică.

Ledecky, din Statele Unite, nu a putut rivaliza cu Titmus, deoarece australianca a câștigat aurul la 400 m liber și și-a recâștigat recordul mondial duminică seara la Fukuoka, lăsându-și în urma rivalilor celebri.

Ledecky își propune să adauge recordului său de 19 titluri mondiale Japoniași a revenit imediat în acțiune în căldura 1500, revenind acasă într-un timp de 15 minute, 41,22 secunde.

„Am vrut doar să înot bine și să mă ocup de afaceri în această dimineață”, a spus Ledecky, al cărui nume se află lângă cei 15 cei mai rapidi 1500 din toate timpurile.

400 Freestyle feminin a fost una dintre cele mai așteptate curse de la Campionatele Mondiale din seara de deschidere a competiției.

Acesta l-a înfruntat pe campionul olimpic Titmus cu deținătoarea recordului mondial canadian Summer MacIntosh și cu campionul mondial Ledecky.

A fost prima dată când cei trei au concurat cap la cap de la victoria lui Titmus la Jocurile Olimpice de la Tokyo cu doi ani mai devreme.

Titmus a condus de la început până la sfârșit și a venit acasă în 3 minute și 55,38 secunde pentru a lua titlul și a recupera recordul mondial pe care Macintosh l-a luat de la ea în martie a acestui an.

Ledecky a spus că a fost „foarte mulțumită de înotul meu, așa că păstrez impulsul pozitiv tot restul săptămânii”.

READ  Rezumatul știrilor sportive Reuters | Jocuri sportive

„Am fost atât de încântată să încep 1500 astăzi”, a spus ea.

Ea a mai spus că „nu este deloc îngrijorată” că Statele Unite nu au reușit să câștige vreo medalie de aur în ziua deschiderii competiției.

„Cred că ne așteaptă cele mai bune zile”, a spus ea.

„Azi am avut o dimineață foarte bună, avem o sesiune finală grozavă în seara asta, așa că cred că vor urma o mulțime de aur, argint și bronz.”

– începu Popovici –

ItaliaSimona Quadarella a înotat a doua cea mai rapidă în serii de 1500, cu un timp de 15:55.05, în timp ce AustraliaLani Pallister a terminat pe locul al treilea cu un timp de 15:58.11.

Starul român David Popovici și-a început campania la 200 m liber masculin.

Popovici, campioana apărătoare atât la 100, cât și la 200 liber, a înotat al treilea cel mai rapid timp în serii de dimineață, ajungând acasă în 1 minut și 45,86 secunde.

Americanul Luke Hobson a stabilit cel mai rapid timp în 1:45.69, urmat de britanicul Matthew Richards în 1:45.82.

Americana Regan Smith și australianca Kylie McCune s-au calificat pentru ceea ce promite a fi o luptă epică în proba feminină de 100 m spate, calificându-se primul și al doilea în serii.

Smith, actuala campioană, a fost cel mai rapid în 58,47 secunde, în fața lui McKeown la 58,90 și a americancei Kathryn Berkoff la 59,04.

La 100 de metri bras feminin, lituaniana Ruta Milotit a fost cea mai rapidă calificată, cu un timp de 1 minut, 04,67 secunde.

A urmat Melotite, campioana olimpică din 2012 IrlandaMona Makshari în 1:05.55 și Africa de SudTatjana Schoenmaker 1:05.56.

READ  Wimbledon: seria de 37 de victorii consecutive a lui Iga Swiatek se încheie cu Alize Cornet în runda a treia | știri din tenis

La 100 m spate masculin, ChinaXu Jiayu s-a calificat cu cel mai rapid timp de 52,87 secunde.

Xu, campion mondial în 2017 și 2019, a terminat în fața maghiarului Hubert Koss (53,12) și a polonezului Ksawyry Masiuk (53,15).