mai 19, 2024

Ledecky strălucește în timp ce Popovici eșuează la Campionatele Mondiale de înot

Katie Ledecky a câștigat marți cel de-al 20-lea aur la Campionatele Mondiale de înot, dar superstarul român David Popovici a rămas scurt, pierzând o medalie după o performanță „îngrozitoare”.

Ledecky a sărit acasă la proba feminină de 1500 m liber la Fukuoka pentru a-și consolida credibilitatea ca cea mai decorată înotătoare din istoria Campionatelor Mondiale.

A fost, de asemenea, cea de-a 15-a medalie mondială de aur, punând-o la nivel cu marele american Michael Phelps.

Ledecky a spus că „fiecare cursă are o poveste” și „se simte în continuare mai bine”.

„Mă simt cu adevărat blocat în cursele de distanță acum”, a spus tânărul de 26 de ani.

„M-am scufundat și m-am simțit foarte, foarte bine.”

Aurul lui Ledecky a fost unul dintre cele două pentru Statele Unite, Ryan Mason l-a învins pe campionul italian Thomas Ciccone la proba de 100 m spate masculin.

Marea Britanie a câștigat primul său aur din campionate, în timp ce l-a uimit pe Matthew Richards Popovici la 200 m liber masculin.

Australiana Kylie McKeown a învins-o pe americanca Regan Smith pentru a câștiga proba feminină de 100 de metri spate, în timp ce lituanianca Ruta Milotit a excelat la 100 de metri bras feminin.

Ledecky are al 15-lea cel mai rapid timp vreodată la proba de 15.000 m liber și a câștigat pentru a cincea oară titlul mondial la eveniment.

Ea a venit acasă într-un timp de 15 minute și 26,27 secunde pentru a termina înaintea Italiei Simona Quadarella în 15:43.31 și a Chinei Li Pengjie în 15:45.71.

„Mă simt bine – am avut foarte multă durere, dar sunt foarte mulțumit de rezultat”, a spus Ledecky.

READ  Știi cât câștigă Sebastian Stan din Marvel? arunca o privire!

„Mă distrez foarte mult săptămâna asta”.

Popovici era de așteptat să se alăture lui Ledecky pe vârful podiumului, dar a suferit o cădere bruscă în prima finală a serii.

Tânărul de 18 ani, una dintre cele mai strălucitoare vedete ale înotului și un favorit ferm pentru a-și apăra titlul de 200 m liber, a condus confortabil încă de la început și a părut pregătit pentru victorie când a ajuns acasă pe linie dreaptă.

Dar a dispărut prost în timp ce rivalii săi s-au apropiat și a sfârșit cu totul fără medalii, când britanicul Matthew Richards a luat aurul în 1 minut și 44,30 secunde.

Britanicul Tom Dean a terminat pe locul al doilea cu un timp de 1:44.32, în timp ce sud-coreeanul Hwang Sun-woo a terminat al treilea cu un timp de 1:44.42, lăsându-l pe Popovici pe locul patru cu un timp de 1:44.90.

Popovici s-a declarat „îngrozit”, dar crede că înfrângerea lui șocantă ar putea fi un lucru bun, deoarece așteaptă cu nerăbdare medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris de anul viitor.

„Dacă ai cursa perfectă și nu ai nimic altceva de îmbunătățit, atunci știi că ai atins vârful, limita”, a spus el.

„Știi că nu poți face mai bine decât acolo.

„Mă bucur că s-a întâmplat acum și sunt sigur că are sens și voi învăța din asta”, a adăugat el.

Anul trecut, la Budapesta, Popovici a devenit primul om care a finalizat dubla 100 m-200 m liber la un Campionat Mondial în aproape 50 de ani.

Richards a fost străinul care l-a bătut, dar a spus că este „doar despre a-mi păstra capul”.

READ  „Chill, Train, Eat Well”: Impresionat de câștigurile soției sale, veteranul puternic Hafthor Bjornsson îi întinde o invitație specială lui Mike O'Hearn și familiei

„Îotul nu este un sport precum boxul – nimeni nu va veni să te lovească în față”, a spus el.

„Totul este despre tine și despre ceea ce faci pe banda ta”.

McCune, o campioană olimpică și deținătoare a recordului mondial, a câștigat prima ei bătălie cu campioana-apărare Smith la proba de 100 de metri spate.

Australiana a venit acasă în 57.53 secunde pentru a învinge Smith în 57.78 și americanca Kathryn Berkoff în 58.25.

McCune a fost exclus duminică din semifinalele probei individuale de 200 de metri mixt și a spus că au fost „48 de ore grele”.

„Dacă nu înveți, nu crești, așa că a trebuit să găsesc pozitivul și negativul și exact asta am făcut”, a spus ea.

Murphy a câștigat a doua medalie de aur a americanilor la 100 de metri spate masculin.

El a terminat în 52.22 secunde pentru a-l învinge pe Ceccon în 52.27 și pe americanul Hunter Armstrong în 52.58.

La 100 de metri bras feminin, Melotet a ajuns acasă în 1 minut și 04,62 secunde pentru a termina în fața sud-africanei Tatiana Schoonmaker în 1:05.84 și a campioanei olimpice Lydia Jacobi în 1:05.94.