aprilie 29, 2024

Liga Saudită: Damak egalează cu Al Hilal

Raportul ziarului saudit

Abha – Damak a marcat joi un punct împotriva lui Al Hilal într-un egal, 1-1, în runda a șaptea a Ligii Profesioniste Saudite.

Încă o dată, Al Hilal a produs o performanță mediocră, la doar câteva zile după un egal 1-1 în Liga Campionilor AFC. Dar Damac a reușit să smulgă un punct valoros liderilor ligii, punând capăt seriei lor de victorii. Cu acest rezultat, Al Hilal și-a ridicat scorul la 17 puncte, față de patru puncte pentru Damac.

Brazilianul Malcolm, jucătorul Al Hilal, a deschis scorul în minutul nouă după ce a primit o centrare de la Salem Al Dosari, pe care a îndreptat-o ​​puternic cu capul în plasă.

Al Hilal nu a evoluat optim, iar Damak a luat inițiativa de a-l testa pe portarul marocan Yassine Bounou, care a blocat câteva șuturi decisive în prima repriză.

La final, Bono a primit un gol dintr-o lovitură liberă executată de jucătorul român Nikolai Stanciu, rezultând egal.

Damac, condus de antrenorul român Cosmin Contra, a dat o performanță impresionantă și a fost aproape de a marca de mai multe ori dacă nu ar fi fost priceperea și strălucirea portarului Yassine Bounou.

La Buraidah, Al-Taawoun a obținut o victorie în derby-ul Al-Qassim în fața rivalului său tradițional, Al-Raed, cu scorul de 2-1, recâștigându-și victoriile după înfrângerea anterioară cu Al-Ahly.

Al-Taawoun nu a pierdut timpul în a marca împotriva lui Al-Raed, acesta a marcat două goluri devreme, marcate de brazilianul Joao Pedro în minutul 9 și Walid Al-Ahmad în minutul 16. Între timp, Omar Al-Raed Gonzalez Singurul lor gol a fost marcat în minutul 39.

Cu această victorie, Al-Taawoun și-a ridicat scorul la 16 puncte, în timp ce Al-Raed a rămas la patru puncte, continuând sezonul său dezamăgitor.

READ  Cel de-al 34-lea târg Carquare, 29 octombrie 2022, Australian Rural and Regional News

La Dammam, meciul dintre Al-Ettifaq și Al-Tai a fost palpitant și plin de goluri, cu suișuri și coborâșuri în meci. Al-Ettifaq, sub conducerea antrenorului său englez Steven Gerrard, a ieșit învingător cu scorul de 4-3.

Olandezul Georginio Wijnaldum a marcat cel mai rapid gol din ligă în minutul al doilea, dar Al-Taei a egalat prin Bernard Mensah în minutul zece. Al-Tai a trecut din nou în avantaj cu un alt gol de la Mensah, dar atacantul Al-Ettifaq Moussa Dembele a refuzat să-și lase echipa să rămână în urmă în prima repriză, egalând din nou scorul.

Mensah și-a completat hat-trick-ul pentru a-l pune pe Al-Tai în avantaj cu 3-2, dar Wijnaldum a egalat din nou în minutul 72. Dembele a asigurat victoria lui Al-Ettifaq cu un gol în timpul opririi.