aprilie 28, 2024

Louis Miley s-a aliniat pentru rolul principal al lui Newcastle după turneul împotriva lui Chelsea

Antrenorul lui Manchester United, Erik Ten Hag, a spus că Alejandro Garnacho nu trebuie comparat cu Wayne Rooney sau Cristiano Ronaldo după golul său uimitor în victoria cu 3-0 împotriva Evertonului de duminică.

Adolescentul Jarnacho i-a redus la tăcere pe fanii din Goodison Park după doar trei minute, cu un șut deasupra capului, care va fi un candidat pentru golul sezonului.

Fostele vedete ale United, Rooney și Ronaldo, au marcat ambii goluri similare în timpul carierei lor remarcabile, dar Ten Hag insistă că este prea devreme pentru a-l pune pe Jarnacho, în vârstă de 19 ani, într-o astfel de companie.

„Nu compara, nu cred că este adevărat”, a spus Ten Hag, care și-a văzut echipa câștigând cele mai multe puncte în Premier League datorită eforturilor lui Marcus Rashford și Anthony Martial în repriza a doua.

„Toți au propria lor identitate, dar pentru ca Jarnacho să meargă așa, are multe de urmat, trebuie să muncească foarte mult.

„Trebuie să faci asta în mod constant și până acum nu a făcut asta, dar cu siguranță are un potențial mare de a face niște lucruri grozave.

„Nu este prima dată când vedem asta, am văzut deja câteva scăpări, dar dacă vrei să devii un jucător ca Rooney sau Ronaldo, trebuie să marchezi 20-25 de goluri în Premier League în fiecare sezon.

„Nu este ușor, trebuie să muncești din greu, trebuie să mergi în zonele care te rănesc. Deci urmează multe. Dar el are potențial.”

Ten Hag, a cărei echipă a înregistrat cinci victorii din șase meciuri din ligă pentru a reduce diferența din partea de sus a tabelului la șase puncte, a simțit că deschiderea lui Jarnacho a fost atât de specială din cauza formării ofensive a lui United.

READ  Kipyegon păstrează titlul de 1500 m pentru a pune capăt visului lui Hassan cu triplul - sport

Fostul antrenor de la Ajax a adăugat: „A fost un gol grozav și în acest sezon mai sunt multe meciuri de jucat, dar poate fi deja obiectivul sezonului.

„Dar nu doar finalul, a fost în general de la spate până la capăt, dar, desigur, finalul este incredibil.”

Goodison Park a fost un cazan înainte de start, când fanii lui Everton și-au lansat protestul la deducerea de 10 puncte din Premier League, cu marșuri înainte de meci și majoritatea fanilor de pe stadion fluturând mici bannere mov „putrede”.

Everton a răspuns bine la deschiderea lui Jarnacho, creând mai multe ocazii clare înainte de a fi pedepsit după pauză pentru că nu și-a transformat ocaziile.

Managerul Sean Dyche a spus că a fost dificil să-și critice jucătorii după ce echipa sa a căzut la cinci puncte din siguranță în primul lor meci de când a fost pedepsit pentru încălcarea regulilor de profitabilitate și sustenabilitate ale ligii.

„Este greu, am fost foarte buni pentru o mare parte a ei, mai ales în prima repriză”, a spus Dyche.

„Au atins un obiectiv de talie mondială, obiectivul vieții, și au fost depășiți în primele 15 minute, dar apoi ne-am regrupat bine.

„Au sfârşit prin a da prea mult cu piciorul. Ne-am creat ocazii, dar nu am putut înscrie un gol, iar asta te doare până la urmă.”

Rashford a marcat al doilea gol al lui United dintr-o lovitură de pedeapsă după intervenția VAR, înainte ca Martial să înscrie un gol târziu, în timp ce Everton a lovit lemnul prin șutul lui Vitaly Mikulenko în repriza secundă.

READ  Aflați despre Serena și Venus Williams înainte ca King Richard să fie eliberat - NBC Connecticut

Dyche a adăugat: „Este foarte greu când intră al doilea și al treilea gol. Am lovit bara transversală, cel mai important lucru pentru mine este numărul de ocazii, incredibil de mare din nou.

„Dar trebuie să fim clinici. Cred că o mare parte din performanță a fost corectă, iar fanii au fost grozavi.

„Au avut propria lor opinie și comunicarea cu fanii va fi importantă.”