aprilie 26, 2024

Munca grea a lui Halep în victoria WTA din Toronto în fața lui Gauff – Sport

Sport

Simona Halep a învins-o pe Coco Gauff cu 6-4, 7-6 (7/2) la WTA Tour Toronto Masters.

Toronto (AFP) – Simona Halep a servit de două ori în meciul său nereușit împotriva lui Coco Gauff vineri, înainte de a câștiga în cele din urmă o victorie în sferturile de finală cu 6-4 7-6 (7/2) la Campionatele WTA.

Fosta cap de serie, de două ori câștigătoare în Canada, a muncit din greu pentru a învinge un adolescent american începător care tocmai ratase șansa de a ajunge pe locul 10 mondial pentru prima dată.

Halep avea nevoie de un departajare în al doilea set pentru a avansa în semifinale în mai puțin de două ore, pentru a se pregăti de o întâlnire cu a șaptea cap de serie americană Jessica Pegola.

Campioana dublă de Grand Slam, Halep, și-a câștigat cea de-a 183-a victorie la nivelul Masters 1000.

Gauff a lovit un revers în plasă la primul punct de meci al lui Halep pentru a pune capăt confruntării și a pierdut al optulea set consecutiv în fața româncei de 30 de ani.

„Sunt foarte fericită de felul în care am rămas puternic mental”, a spus Halep. „Am luptat pentru fiecare punct.

„Acest lucru a fost foarte important pentru că ea făcea același lucru. Nu a fost niciodată ușor împotriva ei”.

READ  Antrenorul Rangers Steven Gerrard a lansat o actualizare a programului de accidentare pentru Ryan Kent și Ryan Jack

Sâmbătă, Halep va juca în cea de-a 29-a semifinală a Mastersului împotriva lui Pegula, care a învins-o pe Yulia Putintseva din Kazahstan cu 6-3, 6-3.

Va fi prima întâlnire între cei doi.

„Va fi o provocare uriașă să înfrunți un nou adversar”, a spus Halep. „Întotdeauna este așa”. „Dar este o semifinală. Deci cu siguranță va juca tenis bun. E puternică.

„Mă voi concentra pe mine și mă voi lupta pentru meci așa cum fac aici de fiecare dată.”