aprilie 26, 2024

Paula Badosa se apropie tot mai mult de cea mai bună versiune a ei Charleston

Madrid, 6 apr. (Europe Press) –

Jucătoarea spaniolă de tenis Paula Badosa a excelat la al treilea meci în trei zile la turneul desfășurat la Charleston (SUA), la categoria WTA 500 disputată pe zgură, învingând (6-1, 6-3) joi în fața rusului. Diana Schneider va ajunge în sferturile de finală.

Padosa, semifinalistă la evenimentul din Carolina de Sud din 2021, și-a măturat adversara în primul set și apoi l-a oprit pe rusoaica Tahseen pentru a menține liderul și a pecetlui victoria pe calea rapidă. Pentru a-și asigura un loc în semifinale, acesta se va confrunta cu numărul doi mondial, singura spaniolă aflată în disputa, românca Irina Camelia Bego sau americanca Jessica Pegula.

Catalanul, cap de serie nr. 12 la turneu, a intrat puternic la 4-0 și a jucat evaziv cu un forehand și altul pe serviciu. Schneider a fost fără speranță la 6-1, dar în setul doi și-a îmbunătățit tenisul și a egalat schimbul.

Apoi, Padosa a trebuit să salveze o a cincea repriză pătrunzătoare, dar a ajuns să lovească un „break” decisiv în repriza a opta. Astfel, în puțin peste o oră, catalana a avansat în sferturile de finală, consolidându-și cea mai bună săptămână din sezon de la semifinalele pe care le-a realizat la Adelaide (Australia) la începutul lunii ianuarie.

READ  Emma Radocano, purtând o pălărie de pilot, stă în cabina unui avion după ce a aterizat în calitate de ambasador al British Airways