mai 13, 2024

Rangers au irosit de două ori avantaje pentru a remiza 2-2 cu PSV în prima manșă de calificări în Liga Campionilor

Rangers au irosit de două ori avantajul pentru a remiza 2-2 cu PSV Eindhoven în prima manșă a play-off-urilor de calificare pentru Liga Campionilor, marți.

Lovitura de cap a căpitanului PSV, Luuk de Jong, în minutul 80 – deși părea să știe puțin despre contactul decisiv pe care l-a luat – a marcat a doua egalare pentru câștigătoarele Cupei Europei din 1988, care găzduiesc manșa secundă săptămâna viitoare.

În cealaltă manșă a calificărilor, Royal Antwerp a rezistat cu 10 bărbați din minutul 50 pentru a învinge vizitatorul AEK Atena cu 1-0, iar Copenhaga a câștigat cu 1-0 în Polonia împotriva noului venit Rakov Czestochowa.

Meciurile retur vor avea loc pe 30 august, iar câștigătorii vor avansa în faza grupelor cu 32 de echipe, care va avea loc a doua zi la Monaco.

Rangers și PSV au remizat din nou cu 2-2 la Glasgow, așa cum au făcut-o în aceeași etapă de calificare pentru Liga Campionilor exact cu un an mai devreme. După aceea, Rangers au câștigat cu 1-0 la Eindhoven.

Clubul scoțian a luat conducerea pentru prima dată în minutul 45, când atacantul senegalez Abdoulaye Sima a trimis un șut în sus pe portarul Walter Benitez. Astfel, mijlocașul PSV Brahim Sanjari a pierdut mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă.

Sangari a egalat în minutul 61. Internaționalul din Coasta de Fildeș, care a fost o țintă de transfer pentru Bayern Munchen și Liverpool, a lovit șutul său cu piciorul drept când se afla în spațiu lângă punctul de pedeapsă, după ce coechipierul Ismael Saibari și-a prefăcut inteligent șutul.

READ  Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022: România ocupă locul trei în clasamentul medaliilor

Rangers au preluat din nou conducerea în minutul 76, când înlocuitorul Rabbi Matondo a încheiat un atac rapid cu un șut puternic din prima dată. Avantajul a durat mai puțin de patru minute înainte ca veteranul atacant olandez de Jong să înscrie golul victoriei.

Un alt atacant olandez, Vincent Jansen, a oferit Anversului primul meci din competiție de la Cupa Europei din 1957.

Fostul atacant de la Tottenham, Jansen, a marcat cu un șut mic cu piciorul stâng în minutul 16. Fundașul Anversului Geli Patai a fost eliminat în minutul 50 pentru un fault rău.

AIK va găzdui manșa secundă săptămâna viitoare, pe stadionul lor, lângă locul unde unul dintre fanii lor a fost ucis în ciocniri violente cu suporterii vizitatori ai lui Dinamo Zagreb în urmă cu două săptămâni.

Copenhaga a protejat conducerea în minutul nouă, când fundașul român Bogdan Rakovican a transformat o centrare în propria plasă.

Miercuri se vor mai disputa încă trei meciuri din prima manșă în calificări: Maccabi Haifa împotriva Young Boys, Molde împotriva Galatasaray și Braga împotriva Panathinaikos.