mai 18, 2024

Recenzia meciului: Tonga v România – Grupa B – duminică 8 octombrie

previzualizare

Bună dimineața, fanii GAGR, roșii și valabii, ajutați-vă în calitate de scriitor invitat pentru Cupa Mondială.

Tonga se confruntă cu România în ultimul meci din grupul B de astăzi și meciul final al fazei de grup la Cupa Mondială de Rugby 2023. Grupul B a fost dur, ambele echipe s-au confruntat cu Irlanda, Africa de Sud și Scoția.

Echipele au mai jucat de 4 ori, cu câte 2 victorii.

Tudai Kefu a anunțat că va demisiona din funcția de antrenor după această Cupă Mondială și asta le-ar putea oferi tonganilor imboldul de care au nevoie pentru a câștiga.

Competiție

Prima jumătate

România a câștigat la sorți și a ales să lovească.

A fost un început prost, ambele echipe au încercat să intre în meci, iar România a avut o șansă mai devreme de a prelua conducerea după un penalty de scrum, dar lovitura a eșuat.

Tonga și-a găsit ritmul după 10 minute cu o încercare strălucitoare care a început în propria jumătate și o mare descărcare de la Salesi Bueta l-a văzut pe Solomon Kata să alerge fără opoziție la linia de încercare. A fost un adevărat efort de echipă, multe porturi, joc de sprijin bun și mâini bune. Tonga a reintrat la 15Th Min, din nou, a fost un efort de echipă bine lucrat, inclusiv o cursă grozavă de la prop Ben Tamifuna, înainte ca George Mola să răstoarne 2 încercări.

România a arătat că este pregătită să joace și cu fundașul lateral Simeoneescu, care și-a recuperat propria minge înaltă și a luat-o în 22-a lui Tonga pentru a declanșa atacul. Jocul a fost pierdut, dar Tonga a fost în ofsaid, iar România a luat penalty-ul pentru a intra pe tabela de marcaj. 14-3 pentru Tonga.

READ  România urmează să angajeze 40.000 de lucrători străini; Bangladesh Trimite mai multe: Momen

Tonga a marcat a treia încercare în a 22-an.d Minutul Taumoepeau a fost recompensat pentru un alt efort bun de echipă. Tonga și-a jucat punctele forte cu porturi bune, descărcare și sprijin jucători în poziții bune. 21-3 la Tonga.

România a marcat prima încercare după 30 de minute prin Christy Popoc. A fost o încercare bine meritată după o scurtă aruncare de la aliniament către Hooker, care a ajuns la 5 metri de linia de încercare și 2 faze mai târziu Popock a ridicat o minge de la pământ pentru a marca.

Locul Tongan Fifida a văzut galben pentru un tackle înalt de la reluare, oferind României o penalizare și un impuls din aliniamentul care a urmat pe linia de jumătate. Un joc puternic din aliniament și un joc cu viteză bună din partea României l-au determinat pe favoritul mulțimii, Florin Surugiu (jumătate de scrum român în vârstă de 38 de ani) să înscrie din spatele unui ciocan. Avea mult de lucru, încercați-l pe 104Th Iar ultimul joc a fost o recompensă grozavă și a adus echipa lui înapoi. 21-17 la Tonga.

Scorul a fost 21-17 pentru Tonga la pauză, ambele echipe au continuat să joace, dar au fost egalate în apărare.

Deși Tonga a arătat cât de periculoase sunt cu 3 încercări rapide în 10 minute, posesia și teritoriul au fost împărțite egal în prima repriză. România a revenit în joc cu 2 încercări și un penalty.

A doua jumătate

Ambele echipe au încercat să-și recapete avânt la începutul reprizei secunde, iar Tonga și-a extins avantajul la 28-17 în minutul 49, cu un maul bun de la Wailanua.

România a dominat scrum, dar s-a luptat la aliniament, Adam Coleman făcând furturi cheie pentru a frustra România.

READ  APTOPIX România Ziua Mondială a Circului | Știri mondiale

România a arătat că poate juca rapid rugby de atac și a dat înapoi cu o încercare după 55 de minute după ce talentatul fundaș Simeoneescu i-a ținut în legătură. 28-24 către Tonga.

Mighty Oaks s-a apropiat de tabela de marcaj, când Tonga și-a repetat încercările din prima repriză pentru a marca trei încercări în 10 minute pentru a lua jocul departe de România.

Centrul central Pita Ahki a marcat 62 de puncten.d Interulul Solomon Kata a împărțit apărarea României cu o alergare de 30 de metri, iar Tonga a avut prea mulți jucători de susținere pentru a opri România.

William Havili a pus la cale următoarea încercare a lui Solom Kata la 66 de minute. Lovitura lui de 50-22 i-a pus în cea mai bună poziție și apoi a funcționat bine, fundașul Piutau i-a livrat fără egoism ultima pasă către Kata.

Tonga a fost acum bine în pas și a fost inițial respinsă în fața stâlpilor de jumătatea română, Alin Konach, după ce a făcut 70 de metri, dar a fost arătat galben pentru deplasare. Tonga a făcut o mișcare de robinet care l-a văzut pe Damobio bătând în corner, dar a fost trimis înainte de către Piuță și chemat înapoi. România nu a reușit să iasă din cei 22 de ei, iar Tonga i-a pedepsit cu un efort superb la deschiderea și completarea lui Kieran Damofola, care a plonjat cu o singură mână în corner. Scor 45-24 pentru Tonga după 7 minute.

Ambele echipe au jucat până la fluierul final, România căutând să aibă ultimul cuvânt, iar Tonga încercând să pună un semn de exclamare pe o performanță remarcabilă.

A fost un meci fantastic de urmărit și încheiat până în 60 de minute, jucători cheie din Tonga au preluat controlul meciului și l-au luat din România.

READ  Patriarhul României îl salută pe noul ambasador britanic la Casa Patriarhală

Tonga a beneficiat cu siguranță de faptul că un număr de jucători precum William Havili joacă în Super Rugby și foști Wallabies și All Blacks care s-au întors pentru a-și consolida echipa.

Nili Latu este cel mai nelimitat jucător din istoria Tonganului, având doar 55 de meciuri de testare.

Schimbător de joc

Trei încercări de la Tonga în 10 minute din repriza secundă au scos cu adevărat jocul pentru România.

Omul meciului/Cel mai bun jucător

Omul oficial al meciului a fost Jorge Mola, centrul din afara tonganului, care a aterizat fiecare rundă și a fost remarcabil în apărare.
Salesi Piutau a fost excelent si a amenintat cu fiecare atingere, mai ales la intoarcerea loviturii.
Formația română și-a luat rămas bun de la doi dintre cei mai buni jucători ai lor din acest joc, uriașul numărul 8, Andrew Corin, și jumătatea de scrum Floering Surukiu, care le-au cerut timp carierei. Ambii au excelat în timpul petrecut pe teren și nu vor ajunge la echipele cu clasamentul superior.
De asemenea, a existat un sprijin uriaș pentru rugby jucat pe tot parcursul jocului.