mai 14, 2024

Offerspil Sjaglub (Norvegia) și Superchess (România) câștigă European Open & Women’s Club Cup 2023 – European Chess Union

Cea de-a 38-a ediție a Cupei europene a cluburilor de șah și a 27-a Cupă a cluburilor europene feminine s-au încheiat ieri la Durres, Albania.

O ultimă rundă intensă a decis câștigătorii și medaliatul evenimentului, în timp ce cei doi co-lideri din ambele divizii au avansat în runda finală. Offerspil Szaglub (Norvegia) și Superchess (România) s-au clasat în fruntea categoriei deschise, în timp ce Garuda Ajka BSK (Ungaria) și Superchess (România) au ocupat fruntea competiției feminine după șase runde.

Condus de Magnus Carlsen, Offerspill Sjakklubb a câștigat Cupa Europeană a Cluburilor din 2023 după o victorie decisivă în ultimul tur împotriva lui Asnieres – Le Grand Echiquier (Franța). GM Aryan Thari și GM Pranav V au marcat puncte pentru Norvegia, în timp ce GM Cornette Matthieu și-a câștigat jocul pentru a aduce acasă un punct pentru Franța. Cu egalitate pe celelalte trei tablouri, meciul s-a încheiat cu o victorie restrânsă de 3,5-2,5 puncte pentru Offersbil și Superces (România), pierdute în fața câștigătorilor Cupei Europene a Cluburilor din 2022, Novi Bor (Republica Cehă), pentru a câștiga victoria generală în turneu. .

Cu un scor final de 13 puncte de meci, Offerspill Sjakklub a ieșit ca singurul câștigător al evenimentului, în timp ce trei echipe s-au egalat pentru medalia de argint cu 12 puncte de meci fiecare.

Cu cele mai bune criterii de departajare, Novi Por (Cehia) a câștigat medalia de argint.

Kokturk Chess Sport Club (Turcia) a luat bronzul, iar Sentimento Ajka BSK (Ungaria) a ocupat locul patru.

Vezi rezultatele finale și clasamentele Aici.

Runda finală a competiției feminine le-a marcat pe SuperChess (România) și pe Garuda Ajca BSK (Ungaria) într-o confruntare cap la cap pentru primul loc. WGM Dinara Wagner și IM Marcel Ebroimski și-au câștigat meciurile împotriva IM Nurgiul Salimova și VIM Soca Cal (respectiv) pentru a câștiga puncte pentru echipa României. IM Teodora Injac a învins-o pe IM Irina Bulmaga pentru a câștiga un punct pentru echipa maghiară, dar o remiză în prima rundă într-un meci întreg din Georgia dintre GM Nino Batsiashvili și GM Bella Khotenashvili a fost suficientă pentru a-i oferi SuperSess o victorie restrânsă cu 2,5-1,5. Pentru a câștiga competiția și evenimentul.

READ  'Misterul Aurului Dacic' pe History Channel România - Video Age International

Cu un scor final de 12 puncte de meci, Superchess (România) a devenit singura câștigătoare a evenimentului și a câștigat aurul la cea de-a 27-a Cupă Europeană a Cluburilor Feminine.

Garuda Ajka PSK (Ungaria), SK Crvena Zveta Data Driven Lab (Serbia) și TAJFUN SK Ljubljana (Slovenia) au terminat pe locul doi, cu 10 puncte de meci fiecare.

Garuda Ajka BSK (Ungaria) a avut cele mai bune criterii de departajare pentru a câștiga medalia de argint.

SK Crvena zvezda Data Driven Lab a câștigat bronzul, în timp ce TAJFUN SK Ljubljana a terminat pe locul patru.