aprilie 26, 2024

Tenisul Halep o învinge pe Cerestia într-o confruntare între români de la Indian Wells

Simona Halep a trimis-o pe compatriota Sorana Cerstia cu 6-1 6-4, iar Iga Swatic a obținut a treia victorie consecutivă, când cele două jucătoare au ajuns marți în sferturile de finală la Indian Wells. Fostul număr unu mondial Halep, care a câștigat turneul WTA 1000 în deșertul Californiei de Sud în urmă cu șapte ani, a curățat primul set cu ajutorul adversarului ei predispus la greșeli.

Cîrstea a mers cu 2-0 pentru a începe repriza secundă, dar bicampionii au revendicat victoria pentru a pecetlui victoria, când numărul 27 mondial a trimis un revers la punctul de meci. O Halep radiantă a trimis un sărut către camerele TV, a ridicat pumnul și a făcut cu mâna emoționată mulțimii de pe primul teren după ce a câștigat derby-ul românesc. Halep are acum 19-0 la meciurile cu compatrioții săi.

„Este greu să joci împotriva unui jucător român, e puțin epuizant”, a spus Halep într-un interviu pentru Tennis Channel. „Dar merg pe teren și mă gândesc în sinea mea că nu sunt atent la cine ar trebui să joc. Am un plan de făcut, iar astăzi a fost o victorie foarte puternică. M-am simțit foarte bine pe teren.”

Halep își va ocupa mâinile în sferturile de finală când o va înfrunta pe Petra Martic după ce cehia a învins-o pe Ludmila Samsonova cu 7-6 (6) 6-4. Numărul 79 mondial, Martic, a fost fierbinte în deșert, învingând-o pe cea de-a 19-a cap de serie, Tamara Zidansek, în turul al doilea, înainte de a o învinge duminică pe campioana US Open, Emma Raducano.

Martic a spus că a avea o memorie scurtă a fost cheia succesului ei recent. „Sunt un pic perfecționist, așa că acest lucru cu siguranță nu ajută întotdeauna”, a spus ea reporterilor.

READ  Maria Sakkari încheie apărarea titlului Paula Padusa și o înfruntă în finală pe Iga Sweetek. Știri sportive, Firstpost

„Încerc să nu mă judec pentru greșeli… Încerc doar să concurez și să lupt până la capăt.” Poloneza Swiatek a obținut a treia victorie consecutivă pentru a învinge-o pe fosta numărul unu mondial Angelique Kerber cu 4-6, 6-2, 6-3, ajungând în sferturile de finală.

Kerber a spart începutul celui de-al treilea joc pentru a conduce cu 3-1, dar a treia cap de serie Swiatek a revenit la nivelul 3-3 și a continuat de acolo. Tânărul de 20 de ani îl va înfrunta miercuri cu Madison Keys, după ce marele server american Harriet Dart a trimis-o pe britanică Harriet Dart să se califice pentru o victorie cu 6-1 6-4.

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și este generată automat dintr-un flux partajat.)