aprilie 26, 2024

Toksport WRT s-a dublat cu Valencia Race 2 Win, Barwell și Emil Fry Clinch Class Class

Titlurile Silver Cup și Pro-Am s-au decis în finala Fanatec GT World Challenge, susținută de AWS Sprint Cup 2021, în timp ce echipa Mercedes-AMG Toksport WRT a măturat clar victoriile generale pentru a încheia campania cu stil la Circuitul Ricardo Tormo. din Valencia.

Alex Fontana și Emil Frye Racing au obținut titlurile Cupei de Argint, în timp ce coechipierul Lamborghini Baruel Motorsport și perechea de Miguel Ramos și Henrique Chaves au luat acasă onoarea Pro Am pe stadionul spaniol.

Cupa Sprint generală a fost stabilită înainte de ultima întâlnire a anului, Dries Vanthoor și Charles Weerts îndrumând echipa WRT către o dublă de campionat la Audi # 32. Valencia se va dovedi a fi echipa belgiană care câștigă în acest weekend în campania Sprint Cup 2021, în timp ce principalul lor rival Mercedes-AMG Team Toksport WRT a afișat un afișaj impecabil pentru a obține victorii datorită lui Maro Engel și Luca Stolz.

Emil Frye Racing și Barwell Motorsport, campioni din clasa coroana, în timp ce Mercedes-AMG Toxport WRT își finalizează meciul de weekend

A doua competiție din weekend a fost cea de-a 100-a Sprint Cup de la crearea seriei în 2013 și a dus cortina sezonului. Atât pentru echipele Emil Frey Racing, cât și pentru echipele Barwell Motorsport, doar câteva puncte vor fi suficiente pentru a se alătura echipei WRT ca campioni.

În partea din față a carcasei, Mercedes-AMG # 6 a preluat din nou conducerea. Începând din pole position, Engel și-a menținut conducerea față de Jules Gunnon (# 89 AKKA ASP Mercedes-AMG) în Turnul 1 și a obținut un mic avantaj pe toată perioada de deschidere. A existat o altă mașină de siguranță timpurie, după ce campionul de două ori al seriei Fanthor a provocat un accident cu mai multe mașini, finalizând un weekend rar pentru echipajul Audi # 32.

READ  Vedeta britanică de 19 ani Emma Raducano alege Coreea în locul Wimbledon drept locul ei „favorit” pentru a juca tenis

Faza de stop brusc aproape a schimbat a doua cursă, de data aceasta în favoarea echipei Toksport. Engel s-a oprit relativ devreme pe fereastră, în timp ce Jonnon a fugit cât mai mult posibil și a marcat o serie de ture rapide. Când francezul s-a retras pentru a preda responsabilitatea lui Pietro Ombrarescu, AKKA ASP a făcut o bună oprire, lăsându-l pe Roman să aibă șansa reală de a prelua conducerea. Era aproape, dar Stolz a apărut parțial în fața lui Umbrarescu pentru a menține sistemul neschimbat în față.

Încă o dată, Mercedes-AMG # 6 a reușit să domine a doua jumătate a competiției, Stolz ieșind din Umbrarescu în timp ce Norbert Siedler (# 163 Emil Frey Racing Lamborghini) s-a închis în spatele Mercedes-AMG # 89. Austriecul părea să aibă avantajul vitezei, dar nu a putut lansa o ofertă serioasă pentru această poziție. Sub presiune, Stolz a obținut a patra victorie a sezonului cu 15,3 secunde. Umbrarescu a ocupat locul al doilea ca cea mai bună carieră alături de Junon, în timp ce Seidler a terminat pe podium alături de spaniolul Albert Costa.

Echipa Mercedes-AMG a dominat Cupa de Argint. Jim Pla și-a păstrat calmul din pole position și s-a simțit confortabil în față în perioada de deschidere, alergând cu liderii în general. El a predat responsabilitatea lui Konstantin Tereshchenko, care a fost supus unei presiuni mari din partea sprintenilor AMG GT3 Ezequiel Perez Companc (# 90 Madpanda Motorsport) și Óscar Tunjo (# 7 Toksport WRT Mercedes-AMG) pentru a finaliza campania cu o a treia victorie în Cupa de Argint .

Fără Audi # 31 în drum spre victorie, titlurile Fontana și Emile Frye Racing au fost asigurate efectiv. După calificarea în clasament, pilotul elvețian a făcut progrese bune în perioada de deschidere și a fost al patrulea în clasă până la deschiderea geamului. Au existat momente neliniștite în garajul lui Emil Frey Racing când Lamborghini # 14 s-a oprit prima dată și o problemă tehnică a costat mașina mult timp. Feller a raportat mai târziu că a avut norocul să continue și, în cele din urmă, a revenit pe pistă în partea din spate a comenzii.

READ  Trio de paraclimberi români urcă pe Muntele Kilimanjaro de Ziua Națională, sfidând granițele și inspirând inimile

Așa cum se întâmplă adesea cu acest termen, Villiers a produs o misiune stelară și sa mutat înapoi în clasament. În cele din urmă a terminat pe locul patru în clasa sa, trecându-l pe rivalul Ryuichiro Tomita până la absolut sigur de titlul Fontana și Emil Frey Racing. După ce a condus mașina echipei profesionale la Magny-Cours, Feller nu a împărtășit coroana șoferilor, deși tânărul a adus o contribuție semnificativă la succesul titlului.

Asta tocmai a lăsat Campionatul Pro-Am să fie decis. Având în vedere că Lamborghini nr. 77 avea nevoie doar să termine câștigarea coroanei, cea mai importantă sarcină pentru pilotul de start Chaves a fost supraviețuirea turului de deschidere. A făcut acest lucru fără nicio dramă, în timp ce Baumann a condus clasa în clasament și a terminat un excelent șase în Mercedes-AMG # 20. Acest lucru a adăugat o oarecare tensiune, deoarece un accident sau eșec tehnic pentru Team Barwell ar fi trimis titlul către SPS.

În cazul în care au jucat grozav, Chaves a fost trecut de rivalul Johnny Adam (# 188 Garage 59 Aston Martin) înainte de a-l înmâna pe Ramos pentru sarcina de închidere. Pilotul portughez cu experiență s-a menținut pe locul trei și a făcut mai mult decât suficient pentru a câștiga titlul Pro-Am la cea de-a 50-a aniversare. Pierburg a preluat conducerea lui Baumann și a obținut a doua victorie a sezonului la Mercedes-AMG # 20, asigurându-se că SPS a terminat pe locul doi în clasament după campania extrem de competitivă Pro-Am.

Sfârșitul de săptămână din Valencia a încheiat sezonul 2021 Sprint Cup și a văzut, de asemenea, o serie de Fanatec GT World Challenge Europe alimentate de titluri AWS. Echipa WRT a adăugat un alt trofeu colecției sale, luând acasă campionatul general pe echipe, precum și coroana piloților câștigată de Weerts și Vanthoor. Fontana și Emil Frey Racing au câștigat Cupa de Argint, în timp ce Barwell Motorsport nu poate fi inclus în clasamentul echipelor Pro-Am. De fapt, singurul titlu care va fi decis data viitoare pe circuitul Barcelona-Catalunya este pentru piloții Pro-Am, duetul Ramos / Chávez având un avantaj sănătos.

READ  Fanii au plecat devastati de despartirea Simonei Halep

Barcelona va fi scena finalei sezonului în două săptămâni (8-10 octombrie), unde titlurile Cupei de rezistență vor fi decise pe o perioadă de trei ore. Au trecut trei ani de când Mercedes-AMG a obținut o victorie completă în campionatul extrem de competitiv pe distanțe lungi, dar după încheierea sezonului Sprint Cup într-un mod dramatic la Valencia, marca germană va avea speranțe mari să revină în top în finala. din 2021.