aprilie 27, 2024

Trabzonspor a învins Galatasaray cu 2-1 cu un gol în ultimul minut

Liderul Ligii Turciei, Sport Toto Trabzonspor, a obținut o victorie excepțională cu 2-1 în fața Galatasaray, cu goluri de ultimul minut în meciul care a avut loc la Istanbul.

În minutul 30, pe stadionul Nev, lateralul Galatasaray Karim Akturkoglu a fost faultat în suprafața de pedeapsă. Lionilor li s-a acordat un penalty după o examinare a asistentului video (VAR).

Mijlocașul român Alexandru Chikaldau a marcat de pe locul alb pentru a-i oferi lui Galatasaray un avantaj de 1-0 în prima repriză.

În primele minute ale reprizei secunde, atacantul danez de la Trabzonspor Andreas Cornelius și fundașul turc Ahmetkan Kaplan au ras stâlpul.

Trabzonspor a egalat meciul când mijlocașul grec Anastasios Bakacitas a marcat în minutul 84.

Brazilianul Marcao, fundașul Galatasaray, nu a reușit să îndepărteze pericolul după centrarea fundașului dreapta Bruno Perez de la Trabzonspor.

Mingea a fost liberă, când Pacasitas a lovit un șut scăzut în zonă pentru a-l învinge pe portarul Galatasaray, Fatih Ozturk.

Șase minute mai târziu, Trabzonspor a finalizat revenirea împotriva gazdelor.

Extremul bosniac Edin Veska, care s-a alăturat clubului din Marea Neagră, a interceptat pasa nesăbuită a jucătorului de la Galatasaray Telan Antalyali lângă suprafața de pedeapsă de la Istanbul și a marcat golul victoriei pentru Trabzonspor.

Fostul jucător de la Medipol Basaksehir Fiska a marcat primul său gol cu ​​Trabzonspor.

În timpul prelungirii, atacantul de la Galatasaray Ryan Babel a fost salvat de o lovitură de cap lângă careul de la 6 metri de portarul Trabzonspor Ogurkan Şakir.

Greșelile individuale mari din ultimele minute au costat terenul pentru Galatasaray, iar Trabzonspor și-a asigurat victoria în deplasare care i-a șocat pe Lions.

READ  Galatasaray l-a învins pe Lokomotiv Moscova cu 1-0 în Europa League

Trabzonspor conduce clasamentul cu 54 de puncte în 23 de meciuri de ligă.

Etivac Holding Konyaspor, cel mai apropiat adversar al lor în clasament, are 45 de puncte după victoria cu 1-0 asupra lui Altay din provincia de vest Izmir.

Galatasaray trece printr-un sezon groaznic în Superliga și acum simte căldura zonei retrogradării.

Lions, care au pierdut patru meciuri consecutive, sunt pe locul cincisprezece cu 27 de puncte.