mai 1, 2024

Turul ATP: Cameron Norrie și Jack Draper, ambii învinși în runda de deschidere a Japan Open | Știri de tenis

Turul ATP: Cameron Norrie și Jack Draper, ambii învinși în runda de deschidere a Japan Open |  Știri de tenis

Cameron Norrie a suferit o a patra înfrângere consecutivă, numărul unu britanic învins de campionul de serie și campioana apără Taylor Fritz la Japan Open, în timp ce Jack Draper a fost învins de Alex de Minaur într-un meci epic în trei seturi.

23:37, ora Marii Britanii, marți, 17 octombrie 2023

Cameron Norrie a suferit a patra înfrângere consecutivă, iar forma sa slabă continuă la Japan Open.

Remiza marelui de serie britanic cu capul de serie și campionul-apărător Taylor Fritz în primul tur nu a ajutat, dar pierderea sa cu 6-4, 6-3 l-a lăsat cu șapte înfrângeri în ultimele opt meciuri și 11 din 14 revenind la Wimbledon.

Norrie și-a revenit dintr-o pauză timpurie din primul set la Tokyo pentru a cădea la 4-4, dar a pierdut jocuri consecutive de serviciu, oferindu-i lui Fritz avantajul de care avea nevoie.

Fritz, clasat pe locul zece în lume, a lovit 13 ași și a spart serviciul lui Norrie de trei ori pentru a se îmbunătăți la 7-6 împotriva britanicului. El se confruntă acum cu câștigătorul confruntării întregi argentiniene dintre Francisco Cerundolo și Diego Schwartzman pentru un loc în sferturile de finală.

A existat și o înfrângere pentru Jack Draper Dar l-a împins pe al patrulea cap de serie pe Alex de Minaur până la capăt într-o întâlnire istovitoare care a durat trei ore și cinci minute. Draper, care s-a calificat prin calificări, a câștigat primul set înainte de a se lupta cu de Minaur pentru a lua al doilea set într-un tiebreak.

Britanicul Jack Draper renunță la un set de avantaj și este eliminat de la Japan Open de Alex de Minaur

Draper a avut o șansă de a servi când a spart pentru un avans de 5-4 în decisiv, dar a început să sufere o crampe și De Minaur a răspuns imediat pentru a lua în cele din urmă scorul 4-6 7-6 (7-4) 7-. 6 (7-1) victorie.

Al doilea cap de serie Casper Ruud l-a învins pe Yusuke Watanuki cu 7-6 (8-6), 6-3 pentru a rezerva un meci împotriva jucătorului american Marcus Giron.

Alți câștigători includ Alexei Popyrin, Ben Shelton, Christian Garin și Diego Schwatzman.

Mai târziu, marți numărul doi britanic Dan Evans S-a prăbușit în primul tur al Stockholm Open.

Tânărul de 33 de ani, care a concurat împotriva lui Carlos Alcaraz și Jannik Sinner în ultimele două turnee, a pierdut cu 6-4, 7-6 (7-1) în fața austriacului Filip Misulic, pe locul 181 în lume.

Cele mai înalte semințe se găsesc în China și Transilvania

Cap de serie Beatrice Haddad Maia și cap de serie Magda Linette au fost eliminate în primul tur al Jiangxi Open.

Nao Hibino l-a învins pe Haddad Maya cu 7-6 (7-2) și 6-3, în timp ce Valeria Savinykh a învins-o pe Linette cu 7-5, 3-6, 7-6 (7-3).

Anna Blinkova, cap de serie a șasea, a pierdut și în fața chinezului Yu Xiaodi cu 6-1, 6-1, în timp ce Leila Fernandez, câștigătoarea Hong Kong Open, l-a învins pe Gu Hanyu cu 6-1, 6-3.

Alte câștigătoare din China includ Aliaksandra Sasnovich, Varvara Gravac și Ulrike Ekeri.

Billie Jean King, Jackie Joyner-Kersee, Andy Murray și Todd Martin discută despre moștenirea Serenei Williams pe teren și în afara terenului

În Transilvania, germană Eva Liss a învins-o pe prima cap de serie româncă Sorana Cîrstea cu 6-3, 6-3 în doar 72 de minute în primul tur, care a avut loc la Cluj-Napoca, România.

Liss a câștigat 31 din 51 de puncte de primul serviciu (60,8 la sută) și a transformat șase din șapte șanse de a sparge serviciul Cristiei.

READ  De ce femeile cu sânii mai mari renunță la sport?

Semințele a doua și a treia au deviat și ele. Românca Elena Gabriella Ros a învins-o pe americanca Alicia Parks, cap de serie a doua, cu 6-2, 1-6, 6-4, iar ucraineanca Daria Snegur a învins-o pe belgiana Grete Minin, cap de serie a treia, cu 6-3, 6-2, în doar 65 de minute.