aprilie 28, 2024

Uimitor Ivan Sabina câștigă aurul european de taekwondo pentru Croația!

21 mai 2022 – Ivan Sabina de la Marjan Split este noul campion european de taekwondo la categoria de 87 kg, în timp ce Nika Klebak se întoarce la Zagreb cu argintul!

Astfel, echipa croată de taekwondo a atins a patra și a cincea medalie în Marele Campionat European de la Manchester după doar două zile de competiție, potrivit relatărilor. HR.

Sabina, olimpică din Tokyo 2020 și originară din Zagreb, care concurează cu Marjan Split, a câștigat medalii în competiții majore după ce a câștigat bronzul la Campionatele Mondiale 2019 și la Campionatele Europene 2021, adăugând al treilea la rând – primul său aur. in competitii majore. Sabina a sărbătorit toate cele trei meciuri până în finală cu peste 20 de puncte.

În optimile de finală, l-a învins pe cipriotul Andreas Thesharros cu 26: 0. În sferturile de finală, a fost mai bun decât ucraineanul Vladislav Bondar cu 24:4, în timp ce în semifinale l-a învins pe slovenul Patrick Divkovic cu încă 24:4. .

Finala a fost incitantă, deși nu a fost nimic pentru Sabina, care s-a confruntat cu mai multe lupte grele în ultimii ani. După 11-11, finala împotriva spaniolului Raul Martinez Garcia a mers în turul suplimentar pentru un punct de aur. Cu toate acestea, nu au existat puncte nici după prelungirea, așa că câștigătoarea a fost decisă prin mai multe încercări ale lui Shabina în prelungire.

Sabina este deja a opta campioană europeană majoră a lui Marjan Split după Anna, Lucia Zaninovic, Toni Canet, Lovro Brčić, Matia Djelic, Bruno Volic și Lena Stojkovic, ceea ce spune multe despre munca sistematică care a continuat la Split după plecarea surorilor Zaninovic.

Nika Klebak din Medvedgrad Zagreb, care a câștigat clasa de 73 kg împotriva superstarului olandez Reshma Ojenk cu un punct de aur 4:0 și apoi a învins-o pe germanca Alima Hadzic cu 4:2 în lupta pentru medalii, a câștigat medalia de argint. Nika l-a învins pe Paul Marie Bell în semifinale cu un meci incredibil 15-8 și a avansat în finala Campionatului European împotriva unei alte franceze care era încă foarte puternică. Lauren a luat aurul în Franța (16:0).

Nika Petanjic s-a apropiat de medalie, care a început în optimile de finală, cu o victorie de 9:6 în fața spaniolei Tania Castenera. În sferturile de finală, Nika a început superb, conducând cu 4:0 și menținând avantajul până în ultimele secunde când veterana pole Alexandra Kowalczuk a întors lupta și a intrat în semifinale, câștigând 5:6.

Cu medalia de aur în Cupa Președintelui din Albania, Ivan Shapina i-a asigurat Croației poziții suplimentare la categoria de până la 87 de kilograme, pe care colegul său de club Josip Bilic Pavlinovic le-a completat. În prima rundă, Pavlinovici l-a învins pe Roman Snakov cu 23:5, iar în runda următoare a pierdut în fața germanului Bachmann, al treilea cap de serie, cu 9:29.

La categoria de greutate până la 58 de kilograme, Franzerer de la Ion Zagreb a concurat în optimile de finală și a fost oprit de spaniolul Adrian Vicente Yonta (34:14).